Līdzīgās domās ir arī kāds diena.lv lietotājs: «Nevaru iedomāties, ka kāds vīrietis pamestu jaunu, izskatīgu meiteni. Nebrīnos, ka visvairāk tiek šķirtas tieši laulības pēc 20 gadu kopdzīves. Vīrieši, kad viņiem nāk ap 40, bieži atrod sev daudz jaunākas mīļākās. Bet sieviete tajā pašā vecumā nevar atrast gados jaunāku mīļāko.»
Ko domā Latvijas eksperti?
Vecāks - lēnīgāks
Sociālantropoloģe Aivita Putniņa uzskata, ka veiksmīgas laulības noslēpums nav meklējams laulāto vecuma atšķirībā, bet gan laulātā pāra cilvēcisko prasmju kopumā - kopā būšana, izrunāšanās. Savukārt sociālantropologs Klāvs Sedlenieks novērojis, ka publiski laulības šķiršanā visbiežāk tiek vainots vīrietis. Tāpēc viņš pieļauj domu, ka laulība ar vecāku vīrieti varētu būt noturīgāka. Vecāks un nobriedušāks vīrietis ir lēnīgāks un, iespējams, ar lielāku pieredzi attiecību veidošanā. Viņš vairs negrib meklēt jaunu partneri, piepūlēties.
Tikai mīlestības dēļ
Mūsdienās ir mainījusies arī izpratne par laulību. Ja agrāk ģimene bija tā, kas cilvēku nodrošināja sociāli, tagad šo sociālo drošību lielā mērā uzņēmusies valsts, stāsta A.Putniņa. Indivīds var dzīvot viens, viņš ir apdrošināts pret bezdarbu, viņam vecumā ir pensija. Kopš kontracepcijas ieviešanas arī seksualitāte, laulība un bērnu radīšana ir atdalītas. Kad nebija kontracepcijas, sievietēm attiecībās visu laiku bija grūtniecības risks. Sabiedrības spiediena un sociālās drošības dēļ agrāk pārim vajadzēja precēties. Tagad tā vairs nav problēma. A.Putniņa stāsta - pētījumi liecina, ka laulība mūsdienās tiek veidota, balstoties tikai uz mīlestību. Bet pēc iemīlēšanās fāzes, kas nav ilga, bieži vien kopā būšanai vairs nav iemesla. Taču, ja cilvēki nemīl viens otru, tad viņiem nav jādzīvo kopā, labāk ir šķirties. Cilvēkiem nav vēlēšanās un nepieciešamības laulību «glābt».
Ir zināma sakarība - jo agrāk cilvēks stājas laulībā, jo laulības mūžs, visticamāk, būs īsāks, stāsta antropoloģe. Cilvēkiem precoties vēlīnā vecumā, nodomi ir nopietnāki un laulības ilgums garāks. Psihoterapeite Anita Plūme uzskata, ka veiksmīgu laulību pamatā ir tas, cik abi partneri ir labi vecāki. Ja bērns aug veselīgā ģimenes vidē, tad pieaudzis viņš ir psiholoģiski stabils un spēj pieņemt atbildīgus lēmumus.
Pusmūža krīze
Kāds diena.lv lasītājs uzskata, ka laulību izjukšanā atbildība jāuzņemas medijiem, kas «propagandē biežu partneru maiņu un pārprecēšanos. Anglijā, Francijā, Amerikā redzami pāri gados, no kuriem staro mīlestība un laime. Latvijā tiek propagandēts: ja tev nav četrdesmitgadnieku krīzes, tevis nav vispār! Nobriedušu cilvēku attiecības tiek nievātas». A.Putniņa pārliecināta - tas, vai cilvēki spēj dzīvot kopā, atkarīgs no viņu individuālās spējas uzturēt un veidot attiecības. Kāpēc Latvijā uz ielas neredzam laimīgus pusmūža pārus? A.Putniņa saka, pirmkārt, tāpēc ka Rietumeiropā cilvēki precas vēlāk nekā Latvijā. Otrkārt, Latvijā vidējais mūža ilgums ir mazāks, turklāt lielāka ir tieši vīriešu mirstība.
Par pusmūža krīzi ekspertu viedokļi dalās. A.Plūme uzskata, ka krīze ģimeni piemeklē tad, kad bērni sasniedz pusaudžu vecumu, kad viņiem sāk veidoties seksualitāte. Kamēr bērns ir aseksuāla būtne, viņš neiespaido ģimenes attiecības, jo neskar vecāku paštēlu. Piemēram, ja ģimenē ir pusaudze, tad tēvā tas provocē seksuālu interesi par jaunu sievieti. Ja ģimenē ir dēls, sievietei tas provocē seksuālu interesi par jaunu vīrieti. Ja savienība ir nenobriedusi, nestabila, tā izjūk. Savukārt A.Putniņa skaidro, ka pusmūža krīze piemeklē tikai tos vīriešus, kuri daudz laika pavadījuši prom no mājām, krājot līdzekļus un neveidojot ģimenes attiecības. Viņi ir bijuši vairāk salaulāti ar savu darba kolektīvu. Savukārt K.Sedlenieks uzskata, ka attiecībām laiku pietiekami nevelta ne sieviete, ne vīrietis karjerists. Viņaprāt, sieviete, kļūstot vecāka, tuvojas vīrieša statusam. Vīrietis 20-25 gados ir apprecējis sievieti, kura ir skaista un var dzemdēt bērnus, tad 40 gados viņa kļūst mazāk seksīga un dzemdēt spējīga. Ja vīrietis apprecējis sievieti tikai šādu iemeslu dēļ, ap četrdesmit gadiem viņš vairs nezina, kapēc ir apprecējies. Sieviete kļuvusi līdzīga vīrietim. Kļuvusi arī patstāvīgāka.
Gudra sieva - ilga laulība
Britu pētījums arī liecina, ka veiksmīgākas tās laulības, kurās sieva ir gudrāka nekā vīrs. Gudra sieva ir labs dzīves draugs vīrietim, uz tādu sievu var paļauties, viņas viedokli var ņemt vērā un ar tādu sievieti var lepoties, skaidro A.Plūme. Savukārt K.Sedlenieks saskata citu sakarību - jo sievietēm augstāka izglītība, jo mazāk tiek domāts par bērnu dzemdēšanu, tādējādi laulība ir nenoturīgāka. Bērni laulību uz laiku satur. Bet, ja bērni izauguši, vairs var nebūt iemesla palikt kopā.