Mani pavada sertificētais gids un tūrisma kompānijas darbinieks Hanijs Gali. Tukšais klajums pie senajām faraonu celtnēm ir šai vietai tik neraksturīga aina, ka Hanijam acīs pat sariešas asaras. «Iedomājies, te vienmēr dienas laikā ieradās 200 tūkstoši tūristu!» saka Hanijs. Ir vajadzīgs laiks, lai viņš pārvarētu satraukumu. Prāvajā teritorijā redzami norūpējušies beduīni zirgos un kamieļos, arī Tūrisma policijas darbinieki zilos formas tērpos.
23 gadus vecajam beduīnam Tito Mahmūdam pieder viens kamielis, kas šeit maksā aptuveni piecus simtus latu. Darbs pie piramīdām, ik dienas vizinot ārzemju tūristus, ļāvis labi pelnīt - ap 500 latu mēnesī. Tagad atliekot vienīgi noraudzīties tukšumā ap piramīdām, apzinoties, ka tuvākajā laikā nekas nemainīsies. Dažiem jau nācies pārdot galveno iztikas pelnītāju kamieli, lai varētu uzturēt savas ģimenes. Paiet apmēram stunda, un prāvajā kompleksā ap piramīdām ieraugu vientulīgu Rietumu tūristu un divus žurnālistus, arī pārdesmit ēģiptiešu atpūtnieku.
Dodamies uz pavisam netālu esošo rajonu. Mašīna līkumo pa nabadzīgā rajona šaurajām ieliņām. Milzīgs daudzums neizvestu atkritumu, kas acīmredzami sagādā nepatīkamas izjūtas arī vietējiem iedzīvotājiem. Te dzīvo musulmaņi, no kuriem lielai daļai nav nekādas izglītības. Izkāpju no mašīnas un gandrīz vai tūlīt tieku apstādināts. «Kādā nolūkā jūs šeit gribat fotografēt? Ak, esat tūrists? Kāpēc braucāt šurp? Te nedrīkst fotografēt,» saka arābu ietērpā ģērbies bārdains vīrietis. Viņam piebalso vēl daži. Tobrīd ir atgriezies gids un viņa draugs Mahmūds, kas izskaidro svešinieku ierašanās iemeslu. Esam atbraukuši pie viņa vecātēva - vienkārša zemnieka. Tas atrisina situāciju.
83 gadus vecais Saīds Ravojams audzē lopbarības zāli, kas šeit aug visu gadu. Ieejam viņa četrstāvu mājā un apsēžamies uz vienkārša paklāja. Pirmajā stāvā askētiska vide - ar gāzi darbināma maizes cepšanas krāsns un televizors, tumši zaļas tukšas sienas. «Domāju, ka demonstrāciju dalībniekiem ir tiesības uz protestu. Jaunie cilvēki nevar nopelnīt naudu, dabūt dzīvokli. Es ceru uz situācijas uzlabošanos,» saka zemnieks, kurš vispār nav gājis skolā.