Liela daļa kredītkaršu īpašnieku vismaz reizi dzīvē ir piedzīvojuši, ka nav nekā vienkāršāka kā kļūt par bankas parādnieku. Pāris pirkumu ar karti, kas ļauj tērēt arī kredītiestādes naudu, un, bieži vien pat pašam nenojaušot, esat iztērējis ne savus līdzekļus. Tie ne tikai jāatdod, bet arī jāsamaksā aizdevuma procenti.
Vienkāršās shēmas dēļ globālās krīzes laikā neskaitāmi cilvēki attapās kā parādnieki un sarukušo ienākumu dēļ sāpīgi izjuta parādu atdošanu. Lielbritānijas valdība nolēmusi likt lietā šo nepatīkamo pieredzi, lai pasargātu pavalstniekus no līdzīga likteņa.
Valdība apspriež priekšlikumu mainīt noteikumus tā, lai ļautu klientiem vispirms nomaksāt «dārgākos kredītus» un pēc tam atdot aizņēmumus ar zemākām procentu likmēm. Plāns paredz paaugstināt minimālo mēnesī atmaksājamo summu, lai klienti būtu spiesti rēķināties ar lielākiem ikmēneša izdevumiem un rūpīgāk izsvērt aizdevumu, ziņo laikraksts The Times.
«Aptuveni viena trešdaļa cilvēku, kuri atmaksā savu kredītkartes parādu, ik mēnesi atdod minimālo summu. Tas var nozīmēt, ka patērētājiem būs vajadzīgas desmitgades, lai nomaksātu parādu,» teikts valdības paziņojumā. Statistika rāda, ka minimālo summu atdod aizvien vairāk parādnieku. Laikā no 2002. līdz 2008.gadam «skopo atmaksātāju» īpatsvars pieaudzis par trešdaļu. Šie cilvēki nereti iepērkas, domājot, ka neliela aizņemšanās viņiem nekaitēs, taču uzkāpj uz viena grābekļa vairākkārt un netiek vaļā no parādiem.
Turpmāk bankas nedrīkstēs palielināt klienta kredītlimitu, nekonsultējoties ar pašu klientu. Cenu salīdzināšanas mājaslapa uSwitch izpētījusi, ka pērn Lielbritānijā kredītlimits palielināts 5,7 miljoniem klientu, tādējādi pamudinot viņus vairāk tērēt, pat ja ienākumi nav pieauguši.
Bankas arī nedrīkstēs palielināt procentu likmes jau aizņemtajai naudai, ja nespēs sniegt pārliecinošus argumentus, kādēļ tas jādara. «Patērētājiem, kuri izmanto savas kredītkartes atbildīgi un atmaksā naudu laikā, nav jāmaksā par pārlieko risku, kādu uzņēmusies finanšu institūcija,» britu valdība stingri iestājas par kārtīgo klientu tiesībām. Ja ar minimālā maksājuma palielināšanu nepietiks, varētu tikt apspriesta ideja par aizņēmuma atmaksas maksimālā termiņa noteikšanu. Iespējams, tie būs trīs gadi, ziņo laikraksts The Guardian. Konsultācijas par jaunajiem noteikumiem turpināsies līdz 19.janvārim.
Arī ASV valdība domā, kā palīdzēt saviem pavalstniekiem tikt galā ar naudas atdošanu bankām. Senāta banku komitejas priekšsēdētājs Kristofers Dods pirmdien pavēstīja, ka ierosinās uz laiku iesaldēt kredītkaršu procentu maksājumus, jo dažas bankas, cenšoties palielināt peļņu pirms jauno noteikumu stāšanās spēkā, palielina par parādu maksājamo summu, ziņo Reuters. Jaunie noteikumi, kas regulēs kredītkaršu apkalpošanu, stāsies spēkā nākamā gada februārī.