Portugāle ir viena no vecākajām pasaules vīna zemēm. Tā tika pieminēta jau sengrieķu vēsturnieku darbos. Lai arī šajā valstī tiek darināts samērā plašs dažāda stila vīnu klāsts, Latvijā un arī visā pasaulē tā vairāk pazīstama, pateicoties savam slavenajam portvīnam.
Portvīns ir dzimis, pateicoties kārtējam Anglijas un Francijas ķīviņam. Lai ieriebtu Francijas karalim, Anglija aizliedza ievest vīnu no Francijas. Vīnu tirgotājiem, kas, protams, nevēlējās bankrotēt, ar steigu nācās meklēt alternatīvus piegādātājus. Tā Portugāles vīndariem radās iespēja iepazīstināt ar saviem vīniem plašus angļu publikas slāņus. Jāsaka godīgi, viņiem tie ne visai patika. Burinieki kustējās lēni, ceļā tika pavadīts ilgs laiks, un arī trauki nebija tie hermētiskākie. Šajā laikā vīns bieži bojājās, kas, protams, klientiem nepatika. Nostāsti vēsta, ka angļu tirgotāji kādā tālā Portugāles klosterī nejauši esot ieraudzījuši, ka mūki vīnam vēl rūgšanas procesā pievieno vīnogu spirtu. Šis saldais un stiprais vīns viņiem esot tā iepaticies, ka nosprieduši, ka turpmāk vīns no Portugāles ir jāved šādā veidā. Tā esot radies portvīns. Paši portugāļi sākotnēji to uztvēra kā milzīgu krāpšanos, taču vēlāk ar to samierinājās.
Mūsu apziņā portvīns asociējas ar tumši sarkanu vai pat rūsganas krāsas vīnu, taču Portugālē ir arī tā saucamais baltais portvīns. Tas tiek ražots tāpat kā sarkanais portvīns, tikai no baltajām vīnogu šķirnēm. Šis vīns var būt gan salds kā portvīns, gan līdzīgi kā Fino šerijs - arī ļoti sauss.
Niepoort Dry White, neraugoties uz savu nosaukumu, ir kaut kur pa vidu. Tas nav tik sauss kā Fino, bet nav arī tik salds kā klasiskais Tawny. Tas nav balts, bet gan brūngani zeltains. Aromātā vīģes, mandeles. Garša atgādina žāvētus augļus ar saldu, karamelizētu jāņogu želeju. Ļoti interesanta kombinācija. Parasti baltais portvīns tiek pozicionēts kā kokteiļu sastāvdaļa, bet man šoreiz vairāk gribētos ne pārāk saldu un riekstiem bagātu biskvīta kūku vai pat maigās piparkūkas.
Lai arī portvīns ir vispazīstamākais Portugāles vīns, te ražo arī kādu citu interesantu stiprināto vīnu - Moscatel do Douro. Šis vīns no muskatvīnogām tiek audzēts tajā pašā reģionā, kur portvīna ražošanā izmantojamās vīnogas, un arī ražošanas tehnoloģija ir līdzīga. Bieži vien šīs aromātiskās vīnogas tika pievienotas baltajiem portvīniem. Nesen Latvijā parādījās portvīnu ražotnes Kopke (viena no vecākajām ražotnēm) desmit gadus mucās izturētais Moscatel do Douro. Aromātā salda vaniļa, kas liecina par ilgstošu izturēšanu mucās, šūnu medus. Garšā viegls, zīdains medus dzēriens ar persikiem. Manuprāt, lielisks viens pats vai ar meduskūku.