Kāds studiju kredīts izdevīgāks - valsts galvotais vai banku komerckredīts? Valsts galvotais, jo, kamēr students studē, kredīta procentu maksājumu sedz valsts.
Kā pieteikties mecenātu stipendijām? To var uzzināt pie savas augstskolas lietvežiem. Stipendijas ir dažādas, tās piešķir gan pēc studiju sasniegumiem, gan pētnieciskās darbības, gan sabiedriskajām aktivitātēm u. c.
Kur labāk kopēt mācību materiālus? Augstskolu vadība vai studentu pašpārvalde mēdz nodrošināt iespēju izmantot drukas un kopēšanas pakalpojumus bez maksas vai par zemāku maksu nekā kopēšanas firmās.
Kur dabūt piekļuvi bezvadu internetam? Lielākā daļa augstskolu piedāvā bezmaksas Wi-Fi internetu un piešķir studentiem unikālu pieeju augstskolas tīklam. Bezvadu internets pieejams arī kafejnīcās, kopmītnēs maksa par internetu lielākoties iekļauta maksā par istabu.
Cik liela ir valsts stipendija budžeta studentiem? Minimālā valsts stipendija bakalaura studentiem ir Ls 70 mēnesī, ko prioritārā secībā saņem studenti, kuri ir invalīdi, bāreņi vai palikuši bez vecāku gādības, nāk no trūcīgas vai daudzbērnu ģimenes vai arī paši ir vecāki.
Kādus labumus dod studenta apliecība? Ar to vai arī ar ISIC identifikācijas karti dažādos uzņēmumos var saņemt atlaides. Rīgā visbūtiskākā ir atlaide sabiedriskā transporta personalizētā e-talona papildināšanai.
Studentu atlaižu tops. SIA Rīgas satiksme e-talonam, ēdināšanas vietās, par ieejas maksu izklaides vietās, studentu taksometra pakalpojumiem, reizēm - grāmatnīcās.
Kāds ir kabatas naudas minimums, ja dzīvo kopmītnēs, mājās brauc nedēļas nogalēs un paralēli mācībām nestrādā? Atkarībā no vēlmēm, bet aptaujas rāda, ka Ls 30 nedēļā ir gana.
Kā vēl ietaupīt? Braucot ar riteni, iepērkoties ilgākam laikam kopā ar draugiem un kopmītņu istabas biedriem, atmetot kaitīgos ieradumus, rēķinot savu budžetu, sekojot līdzi atlaidēm u. tml.
Cik maksā istaba studentu kopmītnēs? Savas augstskolas studentiem - Ls 25-60, citu augstskolu studentiem - līdz Ls 80.
Kā jāpiesakās kopmītnēm? Reģistrējoties studijām, jāaizpilda pieteikuma veidlapa. Ja vietu skaits ir ierobežots, dzīvot kopmītnēs tiks studenti, kas no pilsētas, kurā ir augstskola, dzīvo vistālāk.
Kas kojās ir visjaukākais un kas - visneciešamākais? Labākais - dzīve kopā ar citiem studentiem un draugiem, iespēja jebkurā laikā konsultēties par mācībām, kopā gatavot ēdienu, ballēties. Neciešamākais - pārtikas zudumi no kopējā ledusskapja, kaimiņu krākšana.
Kā izdevīgāk pārvietoties pa pilsētu? Veselīgāk, ātrāk ir ar velosipēdu, taču trūkst drošu velonovietņu. Daudzu augstskolu kopmītnes ir tuvu studiju vietai, tādēļ rīti var sākties ar pastaigu.
Vai var saņemt transporta kompensāciju, lai brīvdienās brauktu uz mājām? Patlaban tādu nav.
Kuru Rīgas klubu var saukt par īstu studentu klubu? Latvijas Mūzikas akadēmijas Studentu klubs un Četri balti krekli ir populārākie.
Kā izklaidēties, ja naudas klubiem nav? Katrai augstskolai ir savi radošie kolektīvi, arī dažādu sporta veidu komandas. Studentu pašpārvaldes organizē pasākumus ar atlaidēm. Arī studentu un studenšu korporācijas piedāvā radošas norises - deju nodarbības, dzejas vakarus, paukošanos u. c.
Kā iestāties studentu pašpārvaldē? Par aktīvistu var kļūt ikviens, piesakoties pašpārvaldē un darbojoties tās labā. Lai kļūtu par pašpārvaldes biedru, jākandidē pašpārvaldes vēlēšanās rudenī.
Kā notiek pirmkursnieku iesvētības? Kā nu katra augstskola un fakultāte uzskata par pareizu.
Studentu ēdienkartes tops. Makaronu roltonu zupas, pelmeņi, cepti kartupeļi, pankūkas.
Kā paēst pēc iespējas lētāk? No mājām vedot lauku labumus, iepērkoties lētākajos veikalos, gatavojot kopā un lielākai kompānijai.
Kur un kā students var piestrādāt? Prakses vai darba vietu var atrast portālā Prakse.lv, arī tradicionālajos sludinājumu portālos. Studenti bieži atrod darbu pēc iesaistīšanās studentu pašpārvaldē vai korporācijās.
Kā var palīdzēt augstskolu karjeras centri? Tie regulāri atjauno informāciju par vakancēm studentiem, semināros māca, kā uzrakstīt veiksmīgu CV un motivācijas vēstuli, kā noskaidrot piemērotāko profesiju u. tml.
Pēc Latvijas Studentu apvienības biedru stāstītā apkopoja Diāna Kārkliņa