Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +2 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 13. janvāris
Harijs, Aira, Ārijs, Āris

Pusprocenta «svars» budžetā

Neatliekams un izšķiroši nozīmīgs jaunizveidotās valdības uzdevums pēc Saeimas ārkārtas vēlēšanām būs ar skubu ķerties pie 2012. gada budžeta veidošanas. Jo nākamā gada budžets ir ne tikai ikgadējā iespēju, vajadzību un politisku «korekciju» izbalansēšana, bet faktiski arī izšķiršanās par/pret eiro ieviešanu no 2014.

gada. Latvijas Bankas vadītājs Ilmārs Rimšēvičs nesen izteicās, ka nākamā gada budžets noteiks dzīves līmeni Latvijā vismaz nākamo 10 gadu laikā. Šajā kontekstā cita starpā ir divi īpaši nozīmīgi jautājumu bloki, kas prasa politisku izšķiršanos, - tie ir pasākumi inflācijas ierobežošanai un tas ir pieļaujamais budžeta deficīta līmenis nākamgad. Šķietami nenozīmīgas atšķirības par budžeta deficīta apjomu, kas šobrīd dažādu politiķu retorikā svārstās no 2,5% līdz 3,5% no IKP, patiesībā nozīmē ļoti daudz.

Dienas rīkotajā politiķu diskusijā par ekonomikas jautājumiem divi politiskie spēki (Zatlera Reformu partija un Vienotība) iestājās par 2,5% budžeta deficītu, bet četri (ZZS, Saskaņas centrs, Šlesera Reformu partija LPP/LC un Nacionālā apvienība VL-TB/LNNK) uzskatīja, ka deficīta līmenis var sasniegt 3% no IKP, kas ir viens no Māstrihtas kritērijiem, lai pievienotos eirozonai. Šogad budžeta deficīta līmenis noteikts 4,5% apjomā no IKP un šāds deficīta līmenis būs «noturams», ja netiks pieņemti lēmumi par agrāk neplānotiem tēriņiem, Dienai paskaidroja Finanšu ministrijas komunikāciju vadītājs Aleksis Jarockis. Par vienu no šādiem «ekstratēriņiem» šogad var kļūt airBaltic.

«Izvēlēties 3% ir aptuveni tāpat kā ziemā, slimojot ar plaušu karsoni, sākumā gandrīz «atstiept» pekas, tad dzert stipras zāles un, līdzko paliek it kā labi, tā uzreiz bez mēteļa un cepures joņot pa ielu... Risks nonākt atpakaļ slimības gultā ir ļoti augsts,» norāda Swedbank vadošais ekonomists Latvijā Mārtiņš Kazāks un aicina politiķus veidot deficītu tuvāk 2,5%. Galvenokārt tāpēc, ka pasaules ekonomikā būtiski pieauguši negatīvie riski, un, ja ekonomika aug lēnāk, nekā cerēts, tad IKP ir mazāks un Māstrihtas kritērijs netiek izpildīts. «Ja plāno 3% apmērā, tad nav absolūti nekādas iespējas manevram,» saka M. Kazāks un aicina ņemt vērā arī Igaunijas piemēru, kur tikai ļoti piesardzīgi plānots deficīta līmenis ļāva iestāties eirozonā.

«Ja mēs paskatāmies uz šo robežu 3%, tad šis pusprocents jau ir aptuveni 70 miljonu - tādējādi jautājums par konsolidāciju automātiski atkrīt,» Dienas diskusijā norādīja Ivars Zariņš (SC), aicinot orientēties uz deficīta līmeni, kas tuvāks 3%. SC premjera amata kandidāts, Rīgas mērs Nils Ušakovs iet vēl tālāk un intervijā Dienai (6. septembris) saka: «Mēs runājam par budžeta deficīta palielināšanu, piemēram, līdz 3,5%. Mēs nesakām, ka eiro nav vajadzīgs, bet domājam, ka vajag apdomīgāk uz to skatīties un pieņemt to lēmumu 2013. gadā.»

Uz piesardzību politiķus aicina Komercbanku asociācija (LKA), norādot, ka «plānot deficītu tieši augšējā kritērija robežā nav piesardzīgi un atbildīgi. Atbildīgi ir plānot ar rezervi, tas ir, noteikti ar deficītu zem 3%.»

«Deficīta līmenis jāplāno tuvāk 2%, lai stabilizētu valdības parāda un IKP attiecību vai ideālā gadījumā to nedaudz samazinātu,» uzsver Nordea bankas vecākais ekonomists Andris Strazds. Šobrīd valdības neto parāds (bruto parāds mīnus uzkrātie līdzekļi Latvijas Bankā) ir ap 30% no IKP, bet maksimālais IKP nominālais pieaugums, uz kādu varam cerēt tuvākajos gados, ir 6-7% gadā (reālais IKP pieaugums plus inflācija), skaidro A. Strazds. Lai valdības neto parāds nepieaugtu vairāk kā par 6-7% gadā, budžeta deficīta līmenim jābūt tuvu 2% no pašreizējā IKP.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vientulības trīs rakstura iezīmes

Vientulība kļuvusi par civilizētās pasaules neatņemamu sastāvdaļu, tomēr daļai cilvēku ir lielāks risks nodzīvot dzīvi vienatnē nekā citiem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?