Sava mākslinieciskā vadītāja un galvenā diriģenta Mārtiņa Ozoliņa vadībā orķestris izpaudīsies iespaidīgā stilu, žanru un noskaņu daudzveidībā no skanējumos krāšņiem laikmetīgās mūzikas opusiem līdz džeza un populārajai mūzikai. Kopā ar orķestri uzstāsies arī tā ilggadējie skatuves draugi Raimonds Pauls, Ilona Bagele, Inga Šļubovska, Ingus Pētersons, Daumants Kalniņš un kamerkoris Ave sol.
«Šī ir mana otrā pilnā sezona ar Rīgu,» stāsta Mārtiņš Ozoliņš, kurš ielēca galvenā diriģenta postenī sezonas vidū 2011. gada sākumā. Viņš par sadarbību ir gandarīts, jo bijušas ļoti dažādas, interesantas programmas, sākot no mūsdienu mūzikas (Andra Dzenīša, pasaules komponistu) līdz pat džezam un Raimondam Paulam. «Orķestris Rīga ir ļoti labs kolektīvs, ir ļoti atsaucīgi mūziķi, un mēs realizējam tādus projektus, kuri mums pašiem ir interesanti. Ne viss ir tas, ko viņi pieraduši ikdienā spēlēt, taču visi saprot, ka profesionālā attīstība notiek tikai caur sarežģītām programmām un augstvērtīgu mūziku,» Mārtiņš Ozoliņš augstu vērtē priekšrocību ieplānot un sagatavot programmas laikus: «Koncertprogramma nav jāsagatavo četrās dienās. Lielākos koncertus varam atļauties gatavot mēģinājumos divas nedēļas, kas citiem orķestriem būtu milzīga ekstra. Ieguldītā darba dēļ arī rezultāts ir labs.» Diriģents priecājas, atminoties, ka, jau pirmoreiz tiekoties ar orķestri, viņam patikusi darba noskaņa. Tagad viņš ir gandarīts par kopā paveikto, lai gan nav viegli konkurēt Latvijas intensīvajā kultūras dzīvē. Turklāt Rīga ir vienīgais pilsētas pašvaldības orķestris un darba uzdevumos ir ne tikai koncerti akadēmiskajā izpratnē.
Pūtēju orķestris tradicionāli asociējas ar vīriem košas krāsas uzvalkos ar spožām pogām, kuri, saulē mirdzinot misiņa taures, maršē svētku gājienos un sveic ostā ienākošos kuģus. Arī orķestris Rīga jau no tā izveidotāja, komponista un diriģenta Gunāra Ordelovska laikiem ir uzstājies dažādos salidojumos un svētkos. Par to jubilejas Galā koncerta sākumā zīmīgi atgādinās Gunāra Ordelovska Svētku sveiciens, kas ilgus gadus bija kolektīva muzikālā vizītkarte. (G. Ordelovskis izveidoja profesionālo pūtēju orķestri Rīga 1972. gadā un līdz 1990. gadam bija tā mākslinieciskais vadītājs.) Arī šovasar orķestris uzlaboja cilvēkiem omu Rīgas svētkos, taču tajos piedalījās arī Karla Orfa scēniskās kantātes Carmina burana atskaņojumā. Tomēr par īstu koncertorķestri tas pārvērties tikai pēdējos gados.
«Ir atrasts labs kompromiss: blakus pūtēju simfoniskās mūzikas koncertiem un mūsu izveidotajiem pavasara festivāliem Windstream spēlējam demokrātisku repertuāru un āra brīvdabas koncertus tiem klausītājiem, kuri nav gatavi iet un deldēt krēslus koncertzālēs,» stāsta Mārtiņš Ozoliņš, kurš pērn atraktīvi vadīja arī orķestra Ziemassvētku koncertuzvedumu Ķīpsalas hallē. Šoziem gaidāms kas līdzīgs. «Lai attīstītos, jāspēlē sarežģīta un augstvērtīga mūzika, tā liek sevi uzturēt formā,» uzsver diriģents. Tāpēc Galā koncerta pirmajā daļā skanēs XXI gadsimtā sacerēta oriģinālmūzika - Austrālijā, Sidnejā, dzīvojošā Metjū Hindsona Headbanger (2001), amerikāņu komponista Frenka Tičeli Blue Shades (2002) un japāņu komponista Tosio Masimas Koncerta alta saksofonam un orķestrim (2009) fragments Swallow, kurā solists būs starptautisko konkursu laureāts, orķestra Rīga saksofonu grupas koncertmeistars Oskars Petrauskis. Savukārt Tičeli skaņdarbā nozīmīgajā klarnetes solo dzirdēsim orķestra mākslinieka Raivo Lalo spēli.
Jubilejas koncerta otrajā daļā orķestris saspēlēsies ar Maestro Raimondu Paulu. 1967. gadā sacerētā džeza svīta Melnās krāsas šovasar atjaunota bigbenda sastāvam un ļaus kā solistiem izpausties orķestra flautistam Andim Klučniekam, trompetistam Gunāram Piesim, trombonistam Laurim Zvejniekam un tenorsaksofonistam Dāvim Jurkam. Pēc sena ieraksta izdevies restaurēt arī R. Paula 1964. gadā komponēto Rapsodiju klavierēm un orķestrim, kurā savulaik viņš pats spoži atskaņojis solo. Maestro būs solists arī šoreiz. Savukārt viņa vokālās kompozīcijas dziedās solisti Inga Šļubovska, Ilona Bagele, Ingus Pētersons, Daumants Kalniņš un kamerkoris Ave sol.
Jubilejas koncertu sēriju noslēgs programma Riga Jazz Lielajā ģildē 27. septembrī, kad Raita Ašmaņa vadībā muzicēs pūtēju orķestra Rīga bigbenda sastāvs kopā ar vokālo grupu Framest. 18. novembra svētku koncertā orķestris atskaņos latviešu mūzikas programmu, kuras īpašā rota būs A. Maskata Tango pārlikums orķestrim.