Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +24 °C
Skaidrs
Otrdiena, 24. septembris
Agris, Agrita

Rēķinās jaunu minimālā nodrošinājuma slieksni

Jau tuvāko divu gadu laikā varētu tikt pārskatīta iztikas minimuma aprēķināšanas kārtība un ieviests jauns minimālais ienākumu slieksnis. To vakar nolēma Ministru kabinets, apstiprinot Labklājības ministrijas (LM) sagatavoto informatīvo ziņojumu Priekšlikumi sociālās drošības sistēmas pilnveidošanai.

«Pieteiktās reformas sociālās drošības jomā ir nozīmīgākās kopš neatkarības atjaunošanas un ir pielīdzināmas sociālās apdrošināšanas sistēmas ieviešanai,» paziņoja labklājības ministre Ilze Viņķele. Reformu būtība - sniegt adekvātu un mērķētu sociālo palīdzību cilvēkiem krīzes situācijā. «Pašlaik ienākumu slieksnis, zem kura cilvēks uzskatāms par trūcīgu, un minimālais valsts atbalsts tiek vai nu voluntāri noteikts, vai aprēķināts, vadoties no budžeta iespējām. Mēs piedāvājam skaidros aprēķinos balstītu caurspīdīgu sistēmu,» skaidroja ministre. Viņa arī atzina, ka pašreizējais garantētais minimālais ienākums (GMI), kas valstī vidēji ir ap 35 latiem, nekādā ziņā nesedz tā saņēmēja visnepieciešamākās vajadzības. Līdz ar to tas nerisina situāciju. Turklāt pašreizējā GMI izmaksas kārtība paredz ievērojamas atšķirības starp pašvaldībām - bagātās var maksāt vairāk, nabagākās izpilda tikai absolūto minimumu. Līdz ar to pabalstu saņēmēji ir nevienlīdzīgā situācijā.

Lai situāciju uzlabotu, LM piedāvā izstrādāt jaunu iztikas minimuma patēriņa preču un pakalpojumu grozu dažādām iedzīvotāju grupām - vientuļam cilvēkam, pārim, pārim ar bērnu un pārim ar diviem bērniem. Šajā pakalpojumu grozā tiktu ņemtas vērā arī tādas iedzīvotājiem svarīgas pozīcijas kā komunālo pakalpojumu izmaksas. Minimālais nodrošinājuma līmenis būtu vai nu vienāds ar iztikas minimuma līmeni, vai procentuāls, piemēram, 60% no iztikas minimuma. Ziņojums paredz pārtraukt aprēķināt 1991. gadā noteikto minimālo iztikas grozu, jo tas vairs nav atbilstošs pašreizējai situācijai. Tas nozīmē, ka visas pašvaldības maksātu vienādu, pēc jaunas kārtības aprēķinātu GMI. Tiesa, I. Viņķele atzina, ka ar pašvaldībām vēl gaidāmas smagas sarunas, kur un kā iegūt finansējumu šim mērķim.

LM atzīst, ka pašreizējā situācija, kad cilvēks, kurš sāk gūt ienākumus no darba, tūlīt zaudē visus sociālos pabalstus, nemotivē iekļauties darbā, īpaši mazapmaksāta darba veicējus. Tādēļ ir tapis priekšlikums pabalstu izmaksu nepārtraukt vēl četrus mēnešus pēc darba attiecību uzsākšanas, ja darba alga nepārsniedz minimālo.

LM arī vēlas noteikt minimālo bezdarbnieka pabalstu un bāzes pensiju, uz kuru ir tiesības visiem iedzīvotājiem un kas tiktu maksāta no valsts pamatbudžeta, tādējādi atslogojot sociālās apdrošināšanas budžetu.

Kā norādīja I. Viņķele, LM nevienam no priekšlikumiem vēl nav veikusi aprēķinus par nepieciešamo finansējumu. Valdība ir uzdevusi LM līdz 2014. gada 30. aprīlim sagatavot koncepciju par minimālā nodrošinājuma aprēķināšanu un līdz 2015. gada vidum izstrādāt kārtību, kā tas visiem iedzīvotājiem tiek nodrošināts.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?