Lai veidotos nopietna politiskā elite, nepieciešami gadsimti - kā Lielbritānijā, vai gadu tūkstoši - kā Ķīnā. Latvijas neatkarības posmi ir bijuši ļoti īsi, bet padomju laika pieredzi šajos apstākļos izmantot nevaram. PCTVL visus šos gadus ir tikai varējusi ietekmēt lēmumus, ko pieņēma citi cilvēki, kas mūs izolēja no varas. Bet pēc krīzes ir īstais laiks, kad mēs varētu arī piedalīties lēmumu pieņemšanā. Mūsu pieredze varbūt ir rūgta un negatīva, bet mēs to varam izmantot, piedaloties varā, ar nolūku vismaz nepieļaut kļūdu atkārtošanu. Mēs vismaz zināsim, ko nedrīkst darīt.
Galvenais ir smadzenes, nevis nauda. Tāpēc lielās pasaules pieredze, no kuras varam mācīties un kuru pārņemt - arī no starptautiskajiem aizdevējiem -, ir svarīga. Mēs varam būt pateicīgi, ka mums tāda ir pieejama.
PCTVL sola oficiālu divvalodību apvidos, kur 20% iedzīvotāju latviešu valoda nav dzimtā valoda, kā arī valsts atbalstu latgaliešu valodai. Vai tas nozīmē, ka Latgalē varētu būt arī oficiāla trīsvalodība?
Galvenais ir pieprasījums. Ja ir pieprasījums pēc krievu valodas oficiālajā saziņā, mēs to iekļaujam savā programmā - nodrošināsim krievu valodu pašvaldībās, kur pēc tās ir liels pieprasījums. Par procentiem vēl varētu diskutēt.
Attiecībā uz latgaliešu valodu būtu nepieciešams konstatēt šādu pieprasījumu no latgaliešu puses. Bet latgalieši ir ļoti atšķirīgi. Šī kopiena dalās vismaz divās daļās, kurām ir pilnīgi pretēji uzskati par šo jautājumu.
Atbalsts latgaliešu valodai pirmām kārtām nozīmē nodrošināt tās mācīšanu skolās, kur ir šāds pieprasījums.
Divvalodība mūsu izpratnē nozīmē tikai iespēju iedzīvotājam sazināties ar savu pašvaldību viņam ērtāk saprotamā valodā. Dokumentu apriti tas neskartu vairāk kā iesniegumu, sūdzību u. tml. pieņemšanu arī krievu valodā un iespēju iedzīvotājiem izteikt savas vajadzības krieviski. Tas nenozīmē divvalodību dokumentācijā.
Kā iespējams noticēt PCTVL solījumam «pilnībā normalizēt attiecības ar Krieviju un Baltkrieviju», ja pašas Krievijas un Baltkrievijas starpā tās ne tuvu nav pilnībā normalizētas?
Mēs nevaram aizvietot Krievijas un Baltkrievijas valdības. Viņu cīņas par energoresursu cenām un citu ir viņu darīšana. Bet PCTVL var izdarīt daudz ar mūsu kontaktiem gan Baltkrievijā, gan, piemēram, Krievijas administrācijā, kur Tatjanai Ždanokai ir kontakti Prezidenta kancelejas līmenī.
Jautāja Didzis Meļķis