Vēl pirms tam uz kādu no preses konferencēm ar V. Janukoviču vairākiem žurnālistiem mugurā bija krekliņi ar uzrakstu «Stop cenzūra!_». Dienas_ aptaujātie ukraiņu politikas eksperti uzskata, ka centieni ierobežot mediju darbību neesot nejauši gadījumi un norādot uz bīstamām tendencēm, tā esot apzināta jaunās varas politika. Žurnālisti ar protestiem grib negatīvās tendences apturēt jau pašā sākumā.
Mediju satraukums
Neliels ieskats avīzes Ukrainskaja ņepravda 2014. gada 6. jūnija numura virsrakstos dod izpratni, kas pašreiz uztrauc daļu no ukraiņu žurnālistiem. Kijeva atkal jūras pilsēta: galvaspilsētā ieradušies Krievijas Melnās jūras karakuģi; Visa patiesība par golodomoru: ukraiņu zemnieki brīvprātīgi atteicās no ēdiena; Mācīties ukraiņu valodu būs vieglāk: izdota valsts valodas mācību grāmata krievu valodā; Jūlija Timošenko sapņo par atgriešanos dzimtenē; raksta Ukrainskaja ņepravda. Politologs, Ukrainas sabiedrības transformācijas institūta direktors Oļegs Soskins Dienai stāstīja, ka saskatot pilnībā koordinētu un plānveidīgu uzbrukumu mediju brīvībai. Visu vadot Anna Germana - prezidenta administrācijas vadītāja vietniece. «Viņa sazinās ar TV kanālu īpašniekiem un norāda, kādi raidījumi nav pa prātam prezidentam un kuru žurnālistu darbu nāktos ierobežot,» klāstīja O. Soskins. Paklausot augstās ierēdnes norādījumiem, iespējams iegūt dažādas priekšrocības - TV īpašnieku kanālos strādājošie žurnālisti saņem piekļuves iespējas vadošajām amatpersonām, savukārt citiem tas ir liegts. Par paklausību TV īpašnieks varot paļauties uz atbalstu savam biznesam. Savukārt, nerespektējot prezidenta administrācijas teikto, droši gaidāmas problēmas uzņēmuma darbā.
Kijevas Mohilas akadēmijas pasniedzējs Igors Losevs Dienai norādīja uz Ukrainas varas centieniem kopēt kārtību, kāda pastāv Krievijā. «Tas redzams gan politikā, gan kultūrā, arī vēsturē. To varēja secināt, vērojot 9. maija svinības Ukrainā, kas nepārprotami noritēja pēc Maskavas scenārija. Droši vien paredzēts pārņemt arī tā saucamo regulējamo jeb suverēno demokrātiju, kas patiesībā nemaz nav nekāda demokrātija,» stāstīja I. Losevs. Par mediju «jauno darba kartību» priekšstats radies pēc vainaga uzkrišanas V. Janukovičam uz galvas, kad viņš kopā ar Krievijas prezidentu Dmitriju Medvedevu bija devies uz memoriālo kompleksu Kijevā. Toreiz visām televīzijām tika dota stingra pavēle - šādus kadrus ēterā nerādīt.
Atlaišana valsts TV
Ukrainas valsts televīzijas 1. kanāla raidījuma Dale bude (Turpinājums sekos) vadītājs žurnālists Andrejs Ohrimovičs Dienai pastāstīja, ka pirms dažām dienām likvidēts šis raidījums. Tagad tiekot slēgtas programmas, kas tiek uzskatītas par pašreizējai varai nepatīkamām.