Svētdien Čīli pāršalca prieka pilna ziņa. Kad caur šauru ventilācijas šahtu pazemē ielaistā zonde tika izvilkta virszemē, pie tās bija piestiprināta plēves maisiņā ielikta lapiņa ar tekstu: «Mēs visi 33 esam patvertnē, ar mums viss ir kārtībā.» «Šodien visa Čīle raud no satraukuma un prieka,» pavēstīja Valsts prezidents Sevastjans Pinjera, un čīlieši patiešām ar mūziku, svecēm un dārza svētkiem strādnieku ģimenēs svinēja ziņas par brīnumaino izglābšanos.
Glābšanas operācija gan vēl ir tikai sākuma stadijā. Glābēji plāno izurbt līdz patveršanās vietai 68 centimetrus platu šahtu, pa kuru citu pēc cita varētu izvilkt iesprostotos cilvēkus, ziņo aģentūra AP. Tā kā nāksies urbt arī klinšainā slānī, sliktākajā gadījumā operācija varētu ilgt līdz Ziemassvētkiem. Visu šo laiku iesprostotie jāapgādā ar pārtiku, dzeramo ūdeni un siltu apģērbu caur mazāko šahtu, pa kuru pazemē tika ielaista zonde. Viņi apmetušies ejas paplašinājumā, kas ir mazliet lielāka par nelielu dzīvokli. Tā kā ventilācijas šahta nav aizgruvusi, ar skābekli problēmām nevajadzētu būt. Taču draudus var radīt lielās ejas urbšana.
Visiem 33 izdevies izdzīvot tāpēc, ka raktuvēs bija pietiekami lieli dzeramā ūdens krājumi. Tiesa, pārtikas bija maz, tādēļ šo dienu laikā strādnieki zaudējuši vidēji piecus kilogramus svara.
Vēsturē nav daudz gadījumu, ka aizgruvušās šahtās ogļrači izdzīvojuši pat divas nedēļas, tādēļ operācija būs nopietns izaicinājums gan iesprostotajiem, gan glābējiem. Pērn Ķīnas dienvidos no applūdušām raktuvēm izdevās izvilkt trīs ogļračus, kuri pazemē bija pavadījuši 25 dienas.