Līdz atslēgšanai nenonāks
Pašvaldību savienības padomnieks enerģētikas jautājumos Paulis Barons gan pieļauj, ka problēmas būs ļoti lielas, jo iedzīvotāju maksātspēja ir cieši saistīta ar siltuma ražotāja spēju norēķināties ar saviem piegādātājiem, un tie var pārtraukt dabasgāzes, šķeldas vai cita kurināmā piegādi. Uzņēmuma Latvijas gāze, kas ir kurināmā piegādātājs trīs ceturtdaļām siltuma ražotāju, preses sekretārs Vinsents Makaris stāsta, ka pašlaik visi siltuma ražotāji par piegādāto gāzi ir norēķinājušies un nav pamata satraukties par iespēju pārtraukt tās piegādi. Pat pagājušās sezonas lielākā parādniece - Daugavpils -, kas nebija norēķinājusies par gāzi aptuveni 1,3 miljonu latu apmērā, tagad parādu samaksājusi. Latvijas Siltumražotāju uzņēmumu asociācijas (LSUA) valdes priekšsēdētājs, SIA Ludzas Bio-Enerģija direktors Edgars Vīgants uzsver, ka lielākie ieguvēji ir to pilsētu iedzīvotāji, kurās siltuma ražošanā izmanto dabasgāzi, jo uzņēmums Latvijas gāze, salīdzinot ar pagājušo gadu, tās piegādes tarifu samazinājis aptuveni par 30%. Nezaudēs arī to pilsētu un novadu cilvēki, kas apkurē izmanto šķeldu, jo atšķirībā no dabasgāzes cenas tā pagājušajā apkures sezonā nepacēlās par 30%, bet šosezon samazinājusies vēl vidēji par 10%.
Ieguvums ievērojams
Vislētākais siltums saskaņā ar LSUA datiem ir Aizkrauklē, kur siltuma ražošanā izmanto dabasgāzi un viena megavatstunda siltumenerģijas, sākot jauno apkures sezonu, maksā Ls 29,98, kas ir vairāk nekā par 20% lētāk nekā šī gada sākumā, kad Aizkraukle ierindojās tikai ceturtajā vietā. SIA Aizkraukles siltums valdes priekšsēdētājs Aivars Aldermanis stāsta, ka tas panākts, sakārtojot siltumtrases, siltummezglus, katlumājas, samazinot siltuma zudumus, optimizējot darba kolektīvu un samazinot algu strādājošajiem. «Apkures tarifā dabasgāzes cena veido 84%, un tās samazinājums jūtami ietekmē arī tarifu kopumā. Vietās, kur kurināmā cena sastāda mazāku tarifa daļu, tā izmaksu samazinājums arī mazāk jūtams,» A. Aldermanis skaidro, kāpēc vienā pilsētā tarifs samazināts par 10%, citā par 20%, un piebilst - lai arī gāzes cenas samazinājuma dēļ pašlaik ir ieguvēji, kopumā tomēr ir nedrošākā situācijā nekā uzņēmumi, kur izmanto šķeldu vai ir koģenerācijas iekārtas. Gāzes cena svārstās krietni ievērojamāk nekā cita kurināmā izmaksas.
Ievērojams apkures tarifa samazinājums ir Rēzeknē, kur rēķini pagājušajā sezonā šokēja ne vienu vien pilsētnieku - piemēram, par trīsistabu dzīvokļa apkuri bija jāmaksā 70-90 latu. Sākot jauno apkures sezonu, tarifs no 53,19 latiem par megavatstundu samazināts līdz 44,15 latiem. Rēzeknes enerģijas valdes loceklis Viktors Barovskis stāsta, ka tas panākts ne tikai samazinātās gāzes cenas dēļ, bet arī remontējot siltumtrases un rūpīgāk kontrolējot patērētājus. Atjaunojot uzņēmumā abonentu daļu un algojot cilvēkus, kas strādā ar parādniekiem, izdevies iegūt gandrīz pusi summas, ko iedzīvotāji bija palikuši parādā, beidzoties iepriekšējai sezonai. Arī Liepājā, pazeminot gan kurināmā cenu un veicot uzlabojumus siltuma ražošanas tehnikas modernizācijā, panākts ievērojams tarifa samazinājums - aptuveni par 30%.
Savukārt dārgākais siltums Latvijā tāpat kā pagājušajā sezonā ir Ķegumā, kur pērnruden darbu sāka jaunā ar šķeldu kurināmā Latvenergo katlumāja. Lai gan Latvenergo siltuma ražošanas izmaksas samazinājis gandrīz par 20% un maksa par apkuri iedzīvotājiem kopumā sarukusi no 68 līdz 59 latiem, tā joprojām ir lielākā valstī.