Vienotība, Zatlera Reformu partija, Visu Latvijai!-TB/LNNK, Zaļo un Zemnieku savienība, kā arī neatkarīgie deputāti šai sēdei bija gatavojušies organizēti un vienoti, izmantojot arī iespēju no Saeimas tribīnes motivēt savu rīcību balsojumā, pēc tam nosūtot medijiem savas runas. Tās saturiski bija ļoti līdzīgas, uzsverot, ka latviešu valoda ir Latvijas valsts pastāvēšanas pamats. «Pasaulē nav citas valsts, kur iespējama latviešu valodas izaugsme. Ja atteiksimies no iedzīvotāju vairākuma valodas kā vienīgās valsts valodas un Latvijas Republikas jēgas, latviešu nācija kā iznīcībai lemta būs jāraksta tautu «sarkanās grāmatas» bezcerīgajā nodaļā,» sacīja Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa (Vienotība), kura kā otra augstākā valsts amatpersona aicināja visus piedalīties referendumā un balsot pret grozījumiem Satversmē.
VL-TB/LNNK līderis Raivis Dzintars pieļāva, ka «ar agresīvu, no ārvalstīm finansētu kampaņu faktiski ir pieteikta atklāta cīņa pret Latvijas valstiskumu». Viņš uzsvēra, ka latviešu valoda nevar konkurēt ar krievu valodu, kurā runā 100 reižu lielāks pasaules iedzīvotāju skaits. «Oficiāla divvalodība nozīmētu faktisku atteikšanos no latviešu valodas kā Latvijas neatkarības pamata,» uzskata R. Dzintars. Inese Lībiņa-Egnere Zatlera Reformu partijas vārdā aicināja gan latviešus, gan mazākumtautību pārstāvjus «vienoties mūsu kopīgajai izaugsmei mūsu kopīgajā Latvijas zemē, kopīgajā Latvijas tautā un mūsu Latvijas valstī ar vienu - mūsu kopīgo - latviešu valodu». Arī ZZS frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis teica, ka valsts valodas jautājumā nekādi kompromisi nav iespējami un ZZS būtu gatava atbalstīt vēl stingrāku valsts valodas statusa nostiprināšanu Satversmē. VL-TB/LNNK ierosināja šo pamatlikuma pantu noteikt kā negrozāmu, to tagad vērtē Konstitucionālo tiesību komisija. SC nepiedalīšanos balsošanā pamatoja ar to, ka labējās partijas ir noraidījušas SC piedāvātos kompromisus mazākumtautību interešu aizstāvībai un ka tautas nobalsošana par šo iniciatīvu notiks jebkurā gadījumā. Tā ir jāizsludina ne vēlāk kā divu mēnešu laikā - tātad ne vēlāk kā 18. februārī.
Pēc VL-TB/LNNK iniciatīvas Saeima atsauca N. Kabanovu no NATO Parlamentārās asamblejas Latvijas delegācijas, N. Kabanovs žurnālistiem pēc tam sacīja: «Ja viņi domā, ka atņēma man saldu kūciņu, tad man nospļauties uz viņiem.» VL-TB/LNNK bija sarūpējusi dāvanu arī SC frakcijas līderim Jānim Urbanovičam - liela izmēra karikatūru, kurā attēlots politiķis ar norādi «gudrais zosis». Tā VL-TB/LNNK aizstāvēja savu kolēģi, kuru J. Urbanovičs bija nodēvējis par «dullo zosi». Dāvana bija «par džentlmeniskumu, mūsdienu bruņnieciskumu un īpaši smalkjūtīgu attieksmi pret sievietēm». J. Urbanovičs, kurš saņemt velti nebija ieradies, pēc tam, aplūkojis to savā kabinetā, Dienai sacīja: «Man patīk dāvanas. Turpināsim sadarboties ar nacionāļiem.»