Svētdiena, 22. septembris
Maigurs, Mārica, Māris

Smagums bija pārāk liels

Haotiskā spēlē un vēl nervozākā tās galotnē Eiropas čempionāta priekšsacīkšu ceturtajā kārtā trešdien Latvijas vīriešu basketbola valstsvienība pēdējās sekundēs ar 74:75 piekāpās Ukrainai un vēl nenodrošināja dalību astotdaļfinālā. Izredzes tikt uz Lilli izšķirsies ceturtdien pret igauņiem.

Līdzīgi kā iepriekšējā spēlē pret Čehiju, arī pret ukraiņiem lielākais izaicinājums bija divu pretinieku atslēgas spēlētāju neitralizēšana. Reaktīvo amerikāni Džeromu Rendlu ar dažādiem līdzekļiem vēl izdevās piebremzēt, bet cīņā zem groza pret ukraiņu milzi Kirilo Fesenko klājās daudz smagāk. Arī šī vārda tiešā nozīmē, jo savus nepilnus 130 kilogramus viņš izmantoja ļoti prasmīgi. Pirmajās minūtēs, kamēr pusotru simtu NBA spēļu aizvadījušais Fesenko vēl iesila, latvieši ieguva nelielu pārsvaru, taču nostiprināties vadībā liedza jau iepriekš par sevi manīt likusī kaite - pārlieka paļaušanās uz tālmetieniem.

Fesenko pirmajā ceturksnī guva tikai divus punktus, bet turpinājumā bija bez pārkāpuma praktiski nenoturams, un, protams, Ukrainas komanda to nekautrējās izmantot pēc pilnas programmas, kas nodrošināja punktus un atlēkušās bumbas uzbrukumā pašiem, kā arī garo spēlētāju piezīmju problēmas laukuma saimniekiem.

Diemžēl šajā ziņā bedri sev raka arī paši Latvijas basketbolisti, jo pamatcentrs Kaspars Bērziņš trešās ceturtdaļas vidū pie ceturtā pārkāpuma (tehniskā) tika pēc tam, kad pārlieku emocionāli apstrīdēja tiesnešu lēmumu nepiešķirt sodu pret viņu.

Tieši pēc šīs epizodes ukraiņiem bija ļoti laba iespēja nostiprināties nule iegūtajā vadībā, taču galvenokārt ar Rolanda Freimaņa un Jāņa Blūma pūlēm uzbrukumā septiņu punktu deficītu izdevās pietiekami ātri atspēlēt.

Cīņas iznākums izšķīrās pēdējā minūtē, pirms kuras latviešiem bija punkta pārsvars, taču ukraiņi divreiz nopelnīja iespēju stāties uz soda metiena līnijas un nekļūdījās, bet latvieši pēdējā uzbrukuma tiesības neizmantoja.

Dairim Bertānam izslīdēja bumba, izjaucot pirms tam minūtes pārtraukumā zīmēto kombināciju, taču tā atlēca pie Kristapa Janičenoka, kurš šoreiz netrāpīja.

Cīņā par astotdaļfinālu visas kārtis joprojām ir Latvijas basketbolistu rokās, jo ceturtdien uzvara pār Igauniju nodrošinās vismaz trešo vietu apakšgrupā.

Tiesa, jārēķinās ar to, ka spriedze pieaugs, un šādās situācijās, kad viss izšķiras vienā - pēdējā spēlē - tā var nospēlēt neprognozējamu lomu.

Igaunija 3 1-2 -45 4
7.IX Ukraina - Igaunija 71:78, 9.IX Beļģija - 64:66, vēlu vakarā spēlēja Igaunija - Lietuva