Papildu bažas amerikāņiem rada iespējamība, ka E. Snoudens, kura atrašanās vieta pēc ierašanās Maskavas Šeremetjevas lidostā pagājušajā svētdienā nebija zināma arī trešdien, varētu būt nodevis daļu viņa rīcībā esošās slepenās informācijas Ķīnas un Krievijas varasiestādēm.
Biežāk maina telefonus
ASV un sabiedroto izlūkdienesti pašlaik novērtē, kādas sekas to darbībai radīs E. Snoudena lēmums publiskot ASV Nacionālās drošības aģentūras un britu specdienestu izmantotās metodes telefonsarunu un interneta komunikācijas izsekošanā.
Spiegu aģentūras ir konstatējušas, ka to redzeslokā esošo islāma radikāļu grupējumu locekļi pēdējās nedēļās izvēlas jaunus saziņas ceļus. Avoti no ASV izlūkdienestiem stāsta, ka pagaidām vēl nav iespējams pateikt, vai izmaiņas islāmistu komunikācijas metodēs nav ļāvušas iegūt nozīmīgus datus un vai tagad ir lielāks risks palaist garām brīdinājumus par nākotnes uzbrukumiem, raksta Reuters.
Izlūkdienesti atsakās nosaukt, kādas konkrētas izmaiņas islāmistu savstarpējā komunikācijā ir konstatētas, jo baidās, ka tādējādi atvieglotu viņu pielāgošanos jaunajām metodēm.
Telekomunikāciju eksperti domā, ka, visticamāk, islāmisti ir ierobežojuši sazināšanos internetā un biežāk, nekā ierasts, maina mobilos telefonus, vienlaikus meklējot jaunus ceļus, lai sazinātos tā, lai nav iespējama informācijas noplūde.
Amerikāņu amatpersonas arī uztraucoties, ka E. Snoudens varētu noplūdināt vēl vairāk slepenas informācijas, kas, domājams, ir viņa rīcībā, tādējādi apdraudot pretterorisma operācijas.
Analītiķi atgādina, ka brīdinājumi par draudu pieaugumu ASV nacionālajai drošībai izskanēja arī 2010. gadā, kad interneta vietne WikiLeaks publicēja simtiem tūkstošu ziņojumu, kas vairāku gadu garumā no ASV vēstniecībām visā pasaulē bija sūtīti ASV Valsts departamentam. Tomēr toreiz Vašingtonas bažas izrādījās stipri pārspīlētas.
Vienreizēja iespēja FDD
ASV specdienesti pašlaik strādājot ar domu, ka E. Snoudena rīcībā esošā klasificētā informācija ir nonākusi pie «nedraudzīgu valstu» izlūkdienestiem. Visticamāk, ar to domāti Ķīnas un Krievijas specdienesti, jo pēc ASV pamešanas E. Snoudens ir uzturējies šajās valstīs.
Eksperti un Krievijas specdienestiem tuvu stāvošas personas ir pārliecinātas, ka E. Snoudena atrašanās Maskavā ir vienreizēja iespēja Federālajam drošības dienestam uzzināt detalizētāku informāciju par rietumvalstu spiegošanas metodēm.
«Viņš var sniegt informāciju par datu pārtveršanas tehniskajiem aspektiem,» laikraksta Novaya Gazeta komentētājs Pāvels Felgenhauers sacīja aģentūrai AFP.
Izdevuma Nacionaļnaja Oborona redaktors Igors Korotčenko pauž cerību, ka E. Snoudens dalīsies ar informāciju, piemēram, izpaudīs faktus par Savienoto Valstu elektronisko spiegošanu pret Krieviju. Viņš gan piebilst, ka par iespējamiem kontaktiem ar E. Snoudenu «mēs neko neuzzināsim tuvākos 50 gadus».