Taču Tautas partija (TP) uz šādu nodomu raugās rezervētāk, priekšroku dodot katras partijas identitātes saglabāšanai, par labu uzskatot Zaļo un Zemnieku savienības modeli - Latvijas Zemnieku savienība un Latvijas Zaļā partija uz ZZS bāzes neizveidoja partiju.
TP līderis Andris Šķēle, kurš piedalījās kongresā kā viesis, Dienai sacīja: «Vārds «konservatīvs» ietver sevī arī jēgu - apdomīgs, lēnīgs un noturīgs. Šobrīd runāt par ko vairāk nav lietderīgi. Taču daudziem, protams, šķiet, ka notiekošais uzrāda vietu un potenciālu arī kam vairāk.» No līdera teiktā varēja secināt, ka TP nesteigtos ar nākamā soļa speršanu. A. Šķēle vēlreiz arī apstiprināja, ka TP kongresa dotais uzdevums nav maināms un partijai apvienībā ir jāsaglabā nacionāli konservatīvās vērtības, kas tai vienmēr esot bijušas svarīgas. A. Šle-sers pēc tam Dienai atzina, ka apvienībai ir kopīgi lielie mērķi, bet tajā var būt cilvēki ar atšķirīgiem uzskatiem. Viņš neparedz grūtības sastrādāties ideoloģisko atšķirību dēļ, bet uz pašvaldību vēlēšanu tiesību piešķiršanu nepilsoņiem viņš vairs neuzstās, uzskatot, ka ir jāveicina naturalizācijas process.
Savā ziņojumā, precīzi ievērojot reglamentā noteiktās 30 minūtes, A. Šlesers izteica pārliecību, ka šī apvienība ne tikai veidos nākamo valdību, «bet būs tā, kas veidos Latvijas vēsturi». A. Šķēle nosauca vairākus uzdevumus, kas tai būs jāveic: jāpanāk, lai valsts vara atrodas tuvāk cilvēkiem, jāsaglabā 10% pievienotās vērtības nodokļa likme apkurei, transportam, zālēm un grāmatām, jāpanāk bezdeficīta budžets, kā arī jānodrošina bezmaksas vidējā izglītība bez vecāku līdzmaksājumiem. «Valstī nekas nav reformēts pēc būtības. Pusaudzim ir iedota nauda, viņš ir iegājis kazino un to notrallinājis,» teica A. Šķēle, raksturojot valdības aizņemšanās politiku. Klātesošie A. Šķēlem aplaudēja, bet ne tik sparīgi kā pirms divām nedēļām TP kongresa delegāti A. Šleseram, to varētu skaidrot arī to, ka LPP/LC kongress vērienīguma ziņā atpalika no TP biedru sapulces.
Bija iespaids, ka ziņotāji un pārējie runātāji savas tēzes ir ja ne saskaņojuši, tad pārrunājuši. Teju katrs pieminēja uzņēmēju - un ne tikai lielo, bet arī vidējo un mazo - lomu valsts izvešanā no grūtībām. Vai ik katrs runas beigās pamanījās iepīt vārdus par labu Latviju, tā pieradinot sabiedrību - ļoti ticami, ka labās Latvijas ideja atspoguļosies apvienības nosaukumā. Vairāki runātāji arī uzsvēra, ka jāsaglabā pašcieņa starptautisko aizdevēju priekšā. Varēja noprast, ka šie arī būs galvenie vēstījumi priekšvēlēšanu kampaņā. Zīmīgi, ka, kritizējot valdību, ne A. Šlesers, ne A. Šķēle ne reizi nepieminēja Vienotības vārdu, par kuru tieša kritika neizskanēja. Liepājas domnieks Jānis Vilnītis un Rīgas domnieks Andris Ameriks atzina - apvienībai jārēķinās, ka partijas saistīs ar pēdējos gados pieņemtiem lēmumiem un tām nāksies uzņemties atbildību arī par tiem.
Kongresa lietišķā daļa sākās tikai stundu pēc atklāšanas, kurā bija arī neliela kļūme ar valsts himnas atskaņošanu, - ieraksts nesakrita ar izpildījumu zālē. Sākumā delegātiem tika demonstrēta filmiņa Šlesers - Rīgai, kurā bija atgādināta gan viņa bērnība, gan vēsturiskā pacelšanās gaisā ar pacēlāju pirms pašvaldību vēlēšanām. Muzicēja čellistu grupa Melo M, pēc kuras priekšnesuma skanēja tradicionālo konfesiju apsveikumi. Lūgts raksturot savus iespaidus kongresā, A. Šķēle Dienai atbildēja: «Katram ir kaut kas savs.» Delegātus uzrunāja arī pārējie potenciālie sabiedrotie. Tautas kustību Par labu Latviju pārstāvēja uzņēmējs Ivars Strautiņš, apvienībā būs arī partijas Ogres novadam, Latgales tauta, Vienoti Rēzeknei un Jaunlatvija. Partiju apvienību, kura tautā izgāja ar nosaukumu AŠ2, paredzēts dibināt 12. jūnijā Ķīpsalā, plānots, ka pasākumā piedalīsies 3000 cilvēku.