Demogrāfijas eksperte Pārsla Eglīte gan piebilst, ka politiskie spēki savās programmās demogrāfisko situāciju piedāvā uzlabot lielākoties ar materiāliem stimuliem. Vieniem maz, citiem vispār nekas programmās nav teikts par cita veida dzinuļiem, kas mudinātu jaunus cilvēkus laist pasaulē vairāk mazuļu. «Neviena partija nerunā par to, ka sabiedrībā ir jāveic sociālās kampaņas dzimstības veicināšanai. Pret braukšanu dzērumā ir, par nodokļiem ir, bet par dzimstību - nav,» piebilst Oskars Puriņš, bezpeļņas organizācijas Nākotnes fonds izpilddirektors.
Jau ziņots, ka ekonomikas izaugsmes gados Latvijā uz vienu sievieti dzima 1,3-1,4 bērni, bet, pieaugot nedrošībai krīzes laikā, šis rādītājs patlaban sarucis līdz 1,1 bērnam. Dzimstības rādītājs Latvijā ir viens no sliktākajiem visā pasaulē. Lai varētu nodrošināt pilnu paaudžu nomaiņu, uz vienu sievieti Latvijā būtu jādzimst vismaz 2,2, vēlams - trim bērniem.
Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) un Saskaņas centra (SC) piedāvātie dzimstības veicināšanas soļi (tika apskatītas 4000 zīmju programmas), pēc jomas pārzinātāju domām, ir pārāk vispārīgi, bez konkrētiem priekšlikumiem. Acīmredzot šīm partijām ģimenes un demogrāfiskās situācijas uzlabošana ir «pilnīgi pie kājas», kritiski noteica portāla mammam.lv līdzautore un triju bērnu māmiņa Sindija Meluškāne. Viņasprāt, vairāk konkrētības prasītos arī PCTVL piedāvājumā. Proti, ja politiskais spēks runā par bērnu preču kompensēšanu, pēc S. Meluškānes domām, programmā būtu skaidrāk jāpasaka, kas ar to domāts. Konkrētības, viņasprāt, pietrūkst arī PCTVL solītajā stimulēt attālināto darbvietu izveidi. O. Puriņa ieskatā vairāk būtu jārunā nevis par šādiem stimuliem, bet lai visiem bērniem būtu nodrošināta vieta bērnudārzā.
Par to nerunā arī citu politisko spēku piedāvājumi. Apvienības Par labu Latviju! solījums nodrošināt bezmaksas bērnudārzu daudzbērnu ģimeņu atvasēm, pēc P. Eglītes domām, nozīmētu risināt problēmu no otra gala. Vispirms, viņasprāt, būtu jānodrošina visiem bērniem vieta dārziņā, un tikai tad būtu jādomā par šāda veida atbalstu. PLL, arī apvienības Vienotība un daļēji arī apvienības Visu Latvijai! - TB/LNNK iecerētie soļi vairāk atbalstīt triju un vairāku bērnu ģimenes, viņasprāt, nebūtu pareizi. Visgrūtāk, pēc demogrāfijas ekspertes teiktā, ģimenei klājas, kad pasaulē nāk pirmais bērniņš. Ģimenes dzīve pilnībā sagriežas kājām gaisā, un dažāda veida atbalsts tieši šajā brīdī tai ir ļoti nozīmīgs. Pēc pieredzes ar pirmo bērniņu vecāki lielā mērā lemj par nākamo atvašu laišanu pasaulē, norāda P. Eglīte un piebilst, ka viņa atbalsta vienlīdzīgu attieksmi, lai vai cik daudz bērnu ir ģimenē.
Mammam.lv līdzautore un nākotnes fonda izpilddirektors atzinīgi vērtē ieceri vairāk atbalstīt triju un vairāku bērnu ģimenes. O. Puriņš uzskata, ka, ņemot vērā bēdīgo finansiālo situāciju, IIN atvieglojumi būtu vairāk jākoncentrē uz trešo un nākamajiem bērniem. Tas, pēc viņa domām, iespējams, dotu «vajadzīgo stimulu veidot lielas ģimenes». Tomēr nav skaidrs pats galvenais - kur PLL, Vienotība un VL!-TB/LNNK, iekļūstot 10. Saeimā un nonākot pie varas, ņemtu naudu iecerētā īstenošanai, jo par to programmās nav ne vārda, piebilst S. Meluškāne un O. Puriņš. Viņš gan uzteica VL!-TB/LNNK par piedāvājumā izvirzīto ideju, ka demogrāfisko krīzi varēs pārvarēt, ja ģimene ar daudz bērniem būs ekonomiski izdevīga. Tas, pēc O. Puriņa teiktā, lielākoties arī ir risinājuma sāls, lai palielinātu dzimstību.