Reaģējot uz notikumiem 16. martā, kad leģionāru piemiņas gājiena dalībniekus ar sirēnām pie Brīvības pieminekļa sagaidīja Apvienība pret nacismu un vairāki Saeimas deputāti no VL-TB/LNNK paši devās ieviest kārtību, biedrība Demokrātiskie patrioti izplatīja aicinājumu D. Staltam. Tajā pausta neizpratne par Saeimas deputātu rīcību, ko varot uztvert arī kā mudinājumu sabiedrībai iesaistīties ielu provokācijās, kas neesot parlamenta deputāta cienīgi. Taču, iespējams, ne visi apvienības vēlētāji saprot, kas ir Demokrātiskie patrioti un kāpēc VL-TB/LNNK deputātam varētu būt saistošs tās aicinājums.
Bezpartijiskie Saeimā
VL-TB/LNNK nav vienīgais politiskais spēks, kura sarakstā Saeimas vēlēšanās bija kandidāti, kas nav partijas biedri. Tādi ir gan Vienotībā, gan Zaļo un Zemnieku savienības frakcijā. Piemēram, Jāņa Klauža pārstāvētajai Līvānu Attīstības biedrībai ir līgums ar ZZS. Saeimā ir arī seši no Reformu partijas ievēlētie deputāti, kuri apvienojušies biedrībā Brīvie demokrāti. Ikvienas partijas biedram ir tiesības darboties biedrībās, un katrā no tām var būt pārstāvji no dažādiem politiskajiem spēkiem.
D. Stalta vadībā biedrību Demokrātiskie patrioti izveidoja no Pilsoniskās savienības aizgājušie, kas neiekļāvās Vienotībā. Pirms 11. Saeimas vēlēšanām septiņi tās biedri bija deleģēti VL-TB/LNNK sarakstā. Saeimā ievēlēja D. Staltu, Ilmāru Latkovski, kurš nav bijis biedrībā, un Kārli Krēsliņu, kurš tajā vairs nav. Pretrunas, iespējams, bija ieprogrammētas jau sākumā, kad biedrība un apvienība par sadarbību vienojās tikai mutiski, nenoslēdzot rakstisku vienošanos. Kad VL-TB/LNNK tādu nevēlējās parakstīt arī pirms pašvaldību vēlēšanām, Demokrātiskie patrioti, kam ir arī septiņi no Pilsoniskās savienības ievēlētie Rīgas domes deputāti, paziņoja, ka pašvaldību vēlēšanās nestartēs. Viens no viņiem - Jānis Mārtiņš Skuja - gan piedalījās VL-TB/LNNK kongresā un atzina, ka varētu arī kandidēt vēlēšanās no apvienības.
Domubiedru klubiņš
Pēc biedrības paziņojuma Diena nolēma apmeklēt tās biroju, savu vizīti piesakot. D. Stalts tai bija sagatavojies un uz tikšanos uzaicinājis vairākus valdes locekļus un aktīvistus - Veselības ministrijas parlamentāro sekretāri Lieni Cipuli, juristi Ievu Branti, Aizsardzības ministrijas darbinieku Druvi Kleinu, Latvijas un Indijas Konsultatīvās padomes valdes locekli Kalvi Vītoliņu. Biedrībā ir arī tieslietu ministra padomnieks Krišjānis Feldmans, bet biedrības valdes priekšsēdis ir tieslietu ministrs Jānis Bordāns, kurš ir Tēvzemei un brīvībai/LNNK valdē. Uz jautājumu, vai D. Stalta pretrunas ar apvienības vadību nevarētu atsaukties uz tās attieksmi pret ministru, VL-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš atbildēja noraidoši. J. Bordāns atrodas ārpus valsts un nav piedalījies paziņojuma sagatavošanā. Taču G. Bērziņš saskatot paralēles divu politiski aktīvu biedrību darbībā - uzmanību sev pievērsusi arī Einara Repšes vadītā biedrība Latvijas attīstībai, kuras līderis atstāj Vienotību. D. Stalts vēl neatklāj nākotnes plānus, bet liek saprast, ka ar E. Repšes biedrību tie nav saistīti. Viņš vēl cer kā līdzvērtīgi partneri sēdēt pie viena galda ar Nacionālās apvienības politiķiem, vēlētāju interesēs ir liels nacionāli konservatīvs politiskais spēks, jo mērķis visiem ir viens - latviska Latvija -, atšķirība esot tikai ieskatos par taktiku, kā tos sasniegt.
Abas puses vēl ir tālu no saprašanās. D. Stalts nebija informēts arī par frakcijas sēdi, kurā lēma par neuzticības izteikšanu iekšlietu ministram Rihardam Kozlovskim (RP). To R. Dzintars skaidroja ar D. Stalta gatavību nepiedalīties slēgtajās sēdēs pēc tam, kad viņam tika pārmesta informācijas noplūdināšana. Tā ir vēl viena nesaprotama epizode, jo nav skaidrs, kas būtu slēpjamā informācija, kādas noplūdināšanu D. Stalts noliedz. R. Dzintars skaidroja, ka publiski par to neesot runājis, «tie ir tikai mani iekšējie secinājumi».
Biedrības birojā sastaptie šeit esot atraduši to, kā pietrūkstot VL-TB/LNNK, - domubiedrus. Veselības ministrijas parlamentārā sekretāre L. Cipule atzina, ka viņai tie būtu īpaši vajadzīgi, strādājot Vienotības ministrijā, bet palīdzību ir sniedzis tikai TB/LNNK valdes loceklis Jānis Birks. Taču to viņa nav sagaidījusi no frakcijas, kurai veselības jautājumi nav prioritāte. «Mēs vairāk runājam par to, kā sēdēsim ap ugunskuru un stiprināsim latviskumu. Taču mums vajag saimniekot savā valstī, nevis tikai dziedāt dziesmas,» sacīja L. Cipule. K. Feldmans bijis Jaunā laika biedrs, bet partijā juties «kā jau jūtas ierindas biedri lielā partijā - tur es nebiju sadzirdēts; kad Jānis Bordāns uzaicināja uz biedrību, pamodos kā no dziļa miega un sapratu, ka esmu bijis kā maza nagliņa milzīgā mašīnā, kurā nagliņas nemaz nav nepieciešamas, jo visu satur kopā ar skrūvēm», sacīja K. Feldmans.