2009 Fleurelle, Gustave Lorentz, Alsace AOC, Francija. Elzasas apgabala vīndari un vīna dārzu audzētāji Francijā jau ilgu laiku tiek uzskatīti par novatorisku jauninājumu ieviesējiem nozarē. Pagājušā gadsimta otrajā pusē viņi vieni no pirmajiem Francijas vīnrūpniecībā sāka izmantot nerūsējošā tērauda iekārtas apvienojumā ar auksto fermentāciju. Gustave Lorentz ģimenes uzņēmums, kura aizsākumi datēti ar 1836. gadu, atzinību un slavu ieguva XX gs. 20. gados. Mūsdienās tas ieņem nozīmīgu vietu ekskluzīvu vīnu ražotāju aprindās.
Vīns nosaukumu Fleurelle aizguvis no vārda fleur (zieds - franču val.), kas attēlots uz etiķetes. Vairākums vīnu no Elzasas reģiona vīna darītavām sastāv no izteikti vienas šķirnes ogām. Savukārt Fleurelle izceļas ar trīs šķirņu salikumu - Muscat, Sylvaner un Pinot Blanc, veidojot harmonisku pļavu ziedu, persiku un citrusu aromātu sajaukumu. Enerģiskajā garšā nepārprotami dominē saldenas muskata vīnogu, svaiga pomelo citrusa augļu nianses, kuras apvienojumā veido spirdzinošu viegli uztveramu kompozīciju.
2008 Arele Appassimento, Tommasi Viticoltori, Veronese IGT, Itālija. Vilinošs pirmreizējs dabas skaistums, senas vēstures liecības, gleznainas arhitektūras pērles - viss šis sajaukums ir sastopams vienā no prestižākajiem vīnkopības apgabaliem Itālijas ziemeļos Veneto reģionā - Valpoličellā. Apgabala sarkanajiem vīniem, īpaši saldajam Recioto, ir bijusi liela piekrišana jau Romas impērijas laikā. Vīna dārzi izvietojušies pakalnu ielejās, kuri, līdzīgi milzīgai plaukstai ar izplestiem pirkstiem, nosaka unikālo apgabala reljefu. Ne velti apgabala nosaukums cēlies no vārdu salikuma val polis cellae - vīnu pagrabu ieleja. Mūsdienās vīndaru pagrabos mājvietu rod gan jaunie un sausie vienkāršie Valpolicella sarkanvīni, gan sarežģītie un prestižie Amarone vīni, kuru tapšanā izmanto unikālo appassimento metodi - pēc ogu novākšanas tās līdz pat četriem mēnešiem žāvē un tikai tad no ogām spiež sulu vīna radīšanai. Klimatiskie apstākļi un reljefs vīna dārzu kopējiem ļauj audzēt vienreizējas vīnogu šķirnes, tādas kā Corvinone, kura izceļas ar biezu mizu un lieliem ķekariem, līdz ar to vīniem piešķir bagātīgu miecvielu apjomu. Arele ir veidots no tipiskām Valpolicella Classico apgabala šķirnes vīnogām Corvinone un Oseleta, izmantojot vēsturisko appassimento metodi. Ar vārdu arele vietējie vīnkopji apzīmē tradicionālo koka paplāti, uz kuras izklāj vīnogu ķekarus pēc to novākšanas. Līdz pat četrdesmit dienām tiem žūstot, ogās koncentrējas cukurs, līdz beidzot tās tiek maigi izspiestas. Nobriestot vismaz divpadsmit mēnešus slovēņu un franču ozolkoka mucās, vīns iegūst intensīvu, ļoti piesātinātu tumšu rubīnsarkanu krāsu. Ļoti aromātiskas notis dominē vīna smaržā - sākot no žāvētām melnajām plūmēm un ķiršiem, grauzdētu mandeļu un kafijas pupiņu salikuma līdz pat kaismīgam, tomēr vieglam cigāru dūmam. Vīna garša ir spilgta un pilnīga. Tā spraigā ķermeņa uzbūve ļauj izbaudīt un novērtēt sentēvu appassimento metodes veiksmes stāstu par daudz mērenāku cenu nekā klasiskajiem Amarone.