Izglītības un zinātnes ministrs Rolands Broks (ZZS) pauž, ka neredz iespēju samazināt valsts budžeta līdzekļus augstskolām. Finanšu ministrs Andris Vilks (Vienotība), neskatoties uz valdības koalīcijas partneru ZZS iebildumiem, intervijā Latvijas Radio norādījis - reformas minētajā jomā sagaidāmas agri vai vēlu.
Lai gan Finanšu ministrija (FM) nav konkrēti paudusi, kā izpaustos augstākās izglītības reforma konsolidācijas ietvaros, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) norāda - līdzekļu samazināšana nozarē vairs nav iespējama. «Iepriekš izglītības finansējums jau ticis samazināts par 50%. Jebkurai sistēmai ir kritiskā robeža, kuru sasniedzot ir sarežģīti, varbūt pat neiespējami tālāk darboties,» R. Broka viedokli pauž viņa preses sekretāre Agnese Korbe.
«Beidzot ir jānāk pie prāta un jāsaprot, ka pati valdība ir noteikusi - 2011. gadā finansējums nedrīkst būt mazāks kā 2010. gadā,» saka LSA prezidents. Eiropas valstu vidū uz studentu Latvijā patlaban ir viens no zemākajiem finansējumiem.
Jauna līdzekļu griešana veicinātu studentu pārcelšanos uz valstīm, kuras piedāvā bezmaksas izglītību, uzskata E. Ratnieks. «Tas ir fantastiski, kas valstī tiek darīts ar ģimenēm un studentiem. Faktiski tiek iniciēta cilvēku aizbraukšana,» viņš teic.
«Valsts finansējums nodrošina budžeta vietas. Ar studentiem līgums uz 2011. gada pirmo semestri jau ir noslēgts. Ja samazinās līdzekļus un līgumus nāksies lauzt, tad teorētiski iespējama būtu arī Satversmes tiesa. Noteikumus spēles vidū mainīt nedrīkstētu,» par iespējamām sekām runā A. Korbe.
LSA prezidents uzteic nozares ministru par līdzšinējo studentu interešu pārstāvēšanu. «Šoreiz, iespējams, būs vajadzīga arī studentu palīdzība. Sākumā mēģināsim mierīgā ceļā, bet vajadzības gadījumā varētu izmantot arī radikālākus līdzekļus. Studentu arsenāls vienmēr ir gatavs,» teic E. Ratnieks.
LSA norāda, ka 2010. gadā apstiprinātās augstākās izglītības reformas īstenošanai no šā gada nepieciešams finansējumu palielinājums. Reformas īstenošanas pasākumos ietilpst finansēšanas modeļa pilnveidošana, uzsvaru liekot uz rezultātiem, kā arī studiju programmu izvērtēšana. Veicot papildu konsolidāciju, tas nebūtu iespējams.
Savukārt A. Vilks pauž, ka, ieguldot naudu, esot šādai sistēmai, netiks sasniegti vēlamie rezultāti. IZM 2011. gada budžetā finansējums izglītībā paredzēts 291 599 611 latu apmērā.
No minētās summas aptuveni 30,2 miljoni latu novirzīti budžeta vietu finansēšanai IZM padotībā esošajās augstskolās, kur par valsts līdzekļiem var studēt 19 323 studenti.