Nav runa par suņa šķirni, bet par viņa instinktiem un dabu. Šoreiz tas bija bokseris, bet varēja būt arī Vidusāzijas aitusuns vai mazs klēpja sunītis. Jebkurā gadījumā pret dzīvnieku jāizturas ar mīlestību un prātu. No senatnes suns tika pieradināts un audzināts kā palīgs, īpašuma sargs un kompanjons. Es respektēju dzīvnieku patversmes, kuras, atdodot suni jaunajiem saimniekiem, pastāsta par dzīvnieka raksturu un iztaujā cilvēkus, kuri turpmāk vadīs dzīvi kopā ar jauno ģimenes locekli, dod padomus, kā arī kādu laiku novēro cilvēka un dzīvnieka savstarpējās attiecības. Kādas tās izvērsīsies, būs atkarīgs no cilvēka. Sadarbībai ir jābūt abpusējai, jo katram sunim ir savs raksturs. Mans labs draugs, kurš kādu laiku pastrādāja par pastnieku Norvēģijā, atgriezies kā brīnumu stāstīja, ka uz viņu nav rējis neviens suns (ko gan saka pastnieki Latvijā?). Cilvēki tur vienkārši nevarēja iedomāties kaut ko tādu. Ja saimnieka suns Norvēģijā nodara pāri cilvēkam, kaut vai nemitīgi naktī gaudojot vai dienā rejot, atbildība ir tik liela, ka labāk suni izskolot.
Man pašam ir mazs bērns. Tāpēc vēl jo sāpīgāk uztvēru notikušo. Lai līdzīgi gadījumi neatkārtotos, iesaku atcerēties desmit baušļus, kas jāievēro visiem suņu īpašniekiem.
1. Svarīga ir sadarbības veidošana ar suni, un par to atbildīgs ir cilvēks. Jāsaprot, ka suns, tāpat kā vilks, ir plēsējs un bara dzīvnieks, kurš vienmēr centīsies ieņemt hierarhijas augstāko pakāpienu. Cilvēkam ar to ir jārēķinās. Dzīvniekam jāiemāca, ka barvedis vienmēr būs saimnieks.
2. Pirms ņemat mājās jebkuru šķirnes vai bezšķirnes suni, it īpaši, ja suns jums būs pirmo reizi, jānoklausās lekcijas par suņu audzināšanu un dresēšanu, ar suni jāapmeklē suņu skola.
3. Jau agrīnā suņa audzināšanas periodā, tiklīdz rodas problēmas, jāvēršas pie speciālista. Jebkuras agresijas izpausmes ir krasi jāpārtrauc.
4. Pieņemot ģimenē suni, vienmēr nepieciešams izvērtēt suņa šķirni, tās īpašības, raksturu.
5. Pacietība, mīlestība, iecietība un nedaudz stingrības ir tas, ko suns saprot un pieņem.
6. Suns nav jācilvēcisko, bet jāaudzina kā palīgs, kompanjons un biedrs.
7. No pirmā brīža suns jāradina pie tā, ka cilvēks jebkurā brīdī var atņemt doto vai atrasto ēdienu, mantu utt.
8. Suns nav domāts ambīciju izrādīšanai, bet ir draugs, kompanjons un palīgs. Saimnieku pienākums ir suni integrēt sabiedrībā.
9. Mazu bērnu ne uz mirkli nedrīkst atstāt bez uzraudzības kopā ar jebkuru dzīvnieku, tajā skaitā suni.
10. Izpratne ir sadarbības atslēga - suns jums neko nav parādā. Jūs pieņemat dzīvnieku ģimenē, un es saku - audziet un mācieties kopā, un viss būs labi.
* Kinologs ar 23 gadu darba stāžu