Bezcerīga situācija
Kopš jūnija, kad IS kaujinieki sagrāba Irākas otru lielāko pilsētu Mosulu un citas apdzīvotās vietas valsts ziemeļos, simtiem tūkstošu civiliedzīvotāju, baidoties no asinskārajiem islāmistiem, ir devušies bēgļu gaitās. Aptuveni 200 tūkstošu no viņiem patvērumu atraduši Kurdu autonomajā apgabalā Irākas ziemeļaustrumos.
11 tūkstošu cilvēku, kas pieder jazīdu kopienai - nelielai reliģiskajai minoritātei - kopš augusta sākuma, kad IS džihādisti ieņēma Sindžāras pilsētu un tuvāko apkaimi, aizbēguši uz pilsoņkara pārņemto kaimiņvalsti Sīriju. ANO bēgļu aģentūra (UNHCR) apgalvo, ka ik dienu viņiem pievienojas vēl 300, raksta Reuters. «Fakts, ka cilvēki caur Sīriju dodas meklēt drošību, pasaka ļoti daudz par to, cik bezcerīga situācija pēdējās dienās ir Sindžārā,» stāsta UNHCR pārstāvis Eidrians Edvards.
UNHCR paziņojusi, ka pēdējo divu nedēļu laikā bēgļiem ir izsniegtas vairāk nekā miljons maltītes, bet no trešdienas četras dienas Kurdistānas galvaspilsētā Erbīlā no lidmašīnām nometīs pirmos palīdzības sūtījumus. Papildu humānās palīdzības kravas pa sauszemi nogādās no Turcijas un Jordānijas, bet caur Irānu no Dubaijas pienāks sūtījumi pa jūru.
Bēgļiem tiks nogādāts 3300 telšu, 20 tūkstošu plastikāta lokšņu nojumju izveidošanai, vairāk nekā 18 tūkstošu galda piederumu komplektu un gandrīz 17 tūkstošu plastikāta tvertņu ūdens pārnēsāšanai. ANO apgalvo, ka gaidāmā humanitārā operācija būs viena no lielākajām organizācijas vēsturē.
Masu iznīcināšanas ierocis
Pirmdienas vakarā kurdu bruņotajiem spēkiem, kurus piesedza Irākas valdības karavīri, bet no gaisa atbalstīja ASV iznīcinātāji, bumbvedēji un bezpilota lidaparāti, izdevās padzīt IS kaujiniekus no Mosulas aizsprosta, kas islāmistu kontrolē nonāca pirms divām nedēļām.
Stratēģiskā objekta nonākšana džihādistu rokās radīja bažas, ka islāmisti varētu atslēgt ūdens vai elektrības apgādi, tādējādi kaitējot tūkstošiem miermīlīgo iedzīvotāju. IS aizsprostu varēja izmantot kā masu iznīcināšanas ieroci. Mosulas ūdenskrātuvē atrodas 12,5 miljoni kubikmetru ūdens, tādēļ aizsargdambja uzspridzināšanas gadījumā ūdens ar milzīgu spēku triektos lejā pa blīvi apdzīvoto Tigras upes ieleju, apdraudot 1,7 miljonu iedzīvotāju lielo Mosulu un vairākas citas pilsētas, tostarp 400 kilometru attālo galvaspilsētu Bagdādi, vēsta CNN.
Aizsargdambja atbrīvošanas operācija sākās pagājušajā nedēļas nogalē, kad amerikāņi veica 25 gaisa triecienus IS pozīcijām aizsprosta apkaimē, bet vēl 15 uzlidojumu sekoja pirmdien. Tikmēr uz zemes kurdu karavīri pakāpeniski padzina islāmistu kaujiniekus no aizsprosta vadības objektiem.
ASV prezidents Baraks Obama paziņoja, ka Mosulas aizsprosta atbrīvošana ir «milzīgs panākums» Irākas valdības cīņā pret IS, kas pirms diviem mēnešiem bez vērā ņemamas pretestības ieņēma plašas teritorijas valsts ziemeļos. Viņš arī uzslavēja citkārt konfliktējošos irākiešus un kurdus par spēju sadarboties. «Operācija parādīja, ka irākiešu un kurdu spēki ir spējīgi strādāt kopā, lai cīnītos pret IS, ja viņi tā turpinās, tad var rēķināties ar spēcīgu ASV atbalstu,» sacīja B. Obama.
B. Obama norādīja, ka cīņa pret IS var turpināties vēl vairākus mēnešus, tādēļ nav zināms, cik vēl ilgi amerikāņi turpinās uzlidojumus islāmistu kaujinieku pozīcijām. ASV gaisa triecieni Irākā sākās 8. augustā.
IS šonedēļ izplatīja videopaziņojumu, kurā vērsās pie Savienoto Valstu valdības, brīdinot, ka sarīkos uzbrukumus amerikāņiem visā pasaulē, ja Vašingtona turpinās uzlidojumus islāmistiem Irākā. «Mēs jūs noslīcināsim pašu asinīs,» teikts paziņojumā. Iepriekš IS paziņoja, ka tās sekotāji jau esot ASV «pilsētās un ielās».