90. gados Eiropa sev atklāja koncentrētos un intensīvos Jaunās pasaules vīnus un vīndari no Austrālijas, Čīles, Dienvidāfrikas un citām Jaunās pasaules valstīm nokļuva uzmanības degpunktā, slavas zenītā.
Jaunā tūkstošgade vīna cienītājus «šokēja» ar skrūvējamajiem korķiem, kas tika uzņemti ar visai dalītām jūtām, bet tagad ir kļuvuši par pašsaprotamu lietu. Dažus gadus vēlāk par sevi lika (un vēl arvien liek) runāt tā dēvētās organic/bio vīndarītavas, kas vīnogu audzēšanu cenšas padarīt pēc iespējas draudzīgāku cilvēkam, izmantot dabai un cilvēkam saudzējošākas metodes un līdzekļus.
Kas varētu sekot? Pēdējos gados baltvīnu patēriņš ir zaudējis savu vasaras sezonas raksturu, arvien vairāk tie tiek baudīti arī ziemā. Tā varētu būt mūsu aizsargreakcija vai atbilde 14,5 - 15% stiprajiem sarkanvīniem (pēdējos 15 gados vidējais alkohola līmenis vīnos ir pieaudzis par 2 - 3% alkohola). Meklējot zemāku alkoholu, liela vīna baudītāju daļa pievēršas baltvīniem. Kas zina, varbūt tiekšanās pēc zemāka alkohola vīnos iezīmēs nākamo tendenci nākamajai desmitgadei. Alkohols noteikti ietekmē ne tikai mūsu spriestspēju, bet arī vīna garšu. Vīni ar mērenu alkoholu (12 - 13%) ir labi saskaņojami ar mūsdienu virtuves tendencēm, kas vairāk akcentē pārtiku, kura mūsu organismam būtu vieglāk pārstrādājama, izvairoties no pārāk trekniem un smagiem ēdieniem.
E.K.O de Murviedro 2010.
Tas, ko ēdam, arvien vairāk aizņem mūsu prātus, pievēršot uzmanību produkta uzturvērtībai un izcelsmei. Līdzīgi ir ar vīnu. Arvien vairāk mēs iedziļināmies uzrakstos uz iepakojumiem un etiķetēm, cenšoties izvairīties no sarežģītiem ķīmisku savienojumu virknējumiem. Murviedro iet solī ar laiku un piedāvā vīnu no organiski audzētām vīnogām ar samērīgu alkohola saturu. Tas nāk no milzīgā Lamanča reģiona, kas ir lielākais vīndarīšanas reģions pasaulē ar aptuveni 500 000 ha vīnogulājiem (50% no visiem Spānijas vīnogu dārziem), kurā ietilpst arī Humija apgabals.
Iris de Murviedro 2011.
Vīna košā etiķete atspoguļojas arī vīna krāsā un aromātā. Tas gan ir biklāks miesā nekā E.K.O - kā nekā par 3% zemāks alkohols. Garšā starp pussausu un pussaldu, bet, pēc tehniskajiem datiem spriežot, vīns ir pussalds (18 grami cukura uz litru). Ēdiena kombinācija gan šoreiz man bija diezgan savdabīga, bet nevaru teikt, ka tā sagādāja vilšanos. Sviestā apcepta kukurūza izrādījās gana laba uzkoda pie Iris, saldums abos labi saskanēja.