DnB Nord bankas Privātpersonu finanšu restrukturizācijas atgūšanas pārvaldes vadītājs Mareks Bažovskis uzsver, ka jaunu parādnieku skaits ir apstājies, kas bankai ir laba ziņa. Esošo nemaksātāju daudzums ir stabils. Biežākais iemesls ikmēneša maksājumu nemaksāšanai ir darba zaudēšana. Patlaban komercbankas sākušas piedziņas procesu pret 13 500 mājsaimniecībām, kuras ņēmušas hipotekāros kredītus, savukārt 25 000 mājsaimniecību atrodas kredīta restrukturizācijas procesā, liecināja LKA informācija. Kopumā Latvijas komercbankas izsniegušas hipotekāros kredītus par aptuveni 1,6 miljardiem latu. Latvijā ir aptuveni 600 000 mājsaimniecību, no tām aptuveni 120 000 ņēmušas hipotekāros kredītus.
Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju (LZTI) padomes priekšsēdētājs Ginters Hmeļevskis stāsta, ka bankas vēršas bezstrīda kārtībā tiesās, lai vērstu hipotekārā kredīta parāda piedziņu pret ķīlu, kas vairumā gadījumu arī ir īpašums, kurā mīt parādnieki. Liels kredītņēmēju maksātspējas kritums bija 2009. gada beigās un 2010. gada sākumā. «Šķiet, ka toreiz naudas kustība vispār bija apstājusies,» atceras tiesu izpildītājs. Diemžēl LZTI rīcībā nav vienotas statistikas, tieši cik parādnieku, piemēram, pērn zaudējuši savus kreditētos īpašumus. G. Hmeļevskis norāda, ka secinājumus var izdarīt tikai pēc izsolēs pārdodamajiem īpašumiem, šobrīd LZTI mājaslapā internetā ir aptuveni 550 sludinājumu par nekustamā īpašuma izsolēm. Ir pieredzēts arī lielāks skaits, pat tuvu 700.
Tiesu izpildītājs Rīgā Rolands Veinbergs stāsta, ka no izsolāmās mājvietas izliekamie iemītnieki vairumā gadījumu ir gatavi šai situācijai un ir atraduši alternatīvu risinājumu. «Sen tā nav bijis, ka kāds būtu palicis uz ielas bez jumta virs galvas,» - tā viņš. Daudziem palīdz radinieki, citiem savukārt ir vēl kāds dzīvoklis, kur apmesties.
Tikai 2-5 procenti no visiem, kuru īpašumi nonāk izsolē, spēj tos izglābt un izpērk paši. Lielākā daļa no nekustamajiem īpašumiem, kas nonāk zem izsoles āmura nemaksātas hipotēkas dēļ, ir dzīvokļi, bet arī citu īpašumu netrūkst, piemēram, māju. Vienkārši dzīvokļu dabā ir vairāk. Tiesu izpildītājs norāda: nevar teikt, ka to cilvēku, kuri vairs nespēj maksāt kredītmaksājumus un tāpēc tiek izlikti, kļūtu vairāk. Arī tiesu izpildītājs Juris Gehmans uzskata, ka parādnieku skaits ir pastāvīgs un noturīgs.