TP nav pamatojusi savus un arī sabiedrības ieguvumus no šīs rīcības. Tā partijas tēlu nav uzlabojusi, un par abiem jautājumiem koalīcijas sadarbības padomē saruna atsāksies pirmdien, kad būtu jāgatavojas Valsts prezidenta Valda Zatlera sasauktajai valdības ārkārtas sēdei par reformām. Arī pēc TP iniciatīvas sasauktā Saeimas ārkārtas sēde par SVF aizdevumu trešdien pārvērtās par TP «vārdu kauju ar Jauno laiku».
Dominē Krauklis
Šonedēļ kļuva redzams, ka TP frakcijas vadītāja Vineta Muižniece nemaz nav pirmais cilvēks frakcijā, jo uzskatāmi tajā dominē viņas vietnieks Vents Armands Krauklis, kurš uzņemoties iniciatīvu arī frakcijas sēdēs. V.A.Krauklis ir viens no TP dibinātāja Andra Šķēles politiskajiem domubiedriem, un var pieļaut, ka partijā līdz ar personāliju maiņu ir notikusi arī taktikas maiņa. Tā tagad ir agresīva, vērsta uz savas atšķirīgās pozīcijas demonstrēšanu un attiecību saasināšanu ar JL. Papildu saspīlējumu radīja ultimatīvais paziņojums - kamēr A.Rugātes nebūs prezidijā, TP deputāti balsos, kā grib. Tas, pēc JL līderes Solvitas Āboltiņas domām, «ir jauns pārsteigums».
Iespējams, šādi brīvie balsojumi atklātu, ka TP frakcijā ir divas grupas - vienā no tām būtu bijušais priekšsēdis Māris Kučinskis, Oskars Spurdziņš, Vaira Paegle, Jānis Lagzdiņš, Dzintars Ābiķis un varbūt vēl kāds viņu domubiedrs. Taču tas vēl nenozīmē šķelšanos. Arī M.Kučinskis uzskata, ka nepilnīgi ir visi mājokļa nodokļa varianti, no kuriem valdība izvēlējās noteikt 0,2% no dzīvojamās platības kadastrālās vērtības. Taču, viņaprāt, tāpēc par to ir jādiskutē un TP vajadzēja skaidrāk pateikt, ka tā nav pret nodokļu paaugstināšanu vispār, bet tikai uzskata to par riskantu krīzes laikā. «Valsts budžets ir svarīgākais no politiskās stabilitātes viedokļa, kas būs izšķirošais signāls, vai Latvijas valsts ir dzīvotspējīga,» sacīja M.Kučinskis, kurš joprojām dod priekšroku sadarbībai, nevis JL publiskai kritikai, pat ja tā ir pamatota.
V.A.Krauklis teica, ka TP piekāpusies jautājumā par 2010.gada budžeta iesniegšanas termiņu - uzskatot, ka tam jābūt 1.oktobrim, atbalstījusi JL aicinājumu pagarināt iesniegšanu līdz 31.oktobrim. «Taču premjers paziņo, ka mēs kavējam budžeta sagatavošanu. Man rodas sajūta, ka mūs provocē gāzt valdību, bet mēs to nedarīsim,» sacīja V.A.Krauklis. JL uzskata, ka TP nemitīgi meklē veidu, kā destabilizēt situāciju. V.A.Krauklis arī nejūtoties kā pirmais cilvēks frakcijā, tikai tagad galvenie ir ekonomiskie jautājumi, «kas ir mans lauciņš». Par A.Šķēles ietekmi V.A.Krauklis sacīja, ka esot patstāvīgs, bet «es melotu, ja teiktu, ka ekonomikas jautājumos mēs nerīkotu prāta vētras, kurās Šķēle piedalās». Vaicāts, kāpēc TP nemudināja A.Rugāti pēc neveiksmīgajām Saeimas priekšsēža biedra vēlēšanām atsaukt kandidatūru, V.A.Krauklis atbildēja, ka A.Rugāte vēlējusies atkāpties, bet frakcija to neļāva, jo uzskata, ka «viņa ir izcila kandidāte, un tagad mēs gaidīsim, kad Dombrovskis nodrošinās balsis».
Lemberga skola
Kamēr TP pozicionē sevi, tikmēr Zaļo un Zemnieku savienība ir klusāka par klusu. Tā atskārtusi, ka šī taktika, kas, visticamāk, tiks saglabāta līdz vēlēšanām, attaisnojas. ZZS nezaudē sabiedrības atbalstu, kaut arī tās ministri atbild par izglītību un labklājību. ZZS nav izplatījusi nevienu paziņojumu, «par ko premjers uzzina no medijiem», bet gājusi pie viņa runāties. «Mums ir Lemberga skola, ka svarīgs ir rezultāts. Ja mums ir jautājumi, tad ejam un uzdodam tos konkrētai amatpersonai un kopā meklējam risinājumu,» Dienai sacīja Guntis Blumbergs, kurš ir Ventspils deputāts, bet tieši viņš ZZS vārdā koordinē sadarbību ar citām partijām. TP un ZZS atšķirīgajai taktikai sociologs Aigars Freimanis redz vienkāršu skaidrojumu - ja TP ir varas partija, «kurai šis statuss pamazām izplēn, tad ZZS ir mūžīgais varas partijas sabiedrotais, kam ir vienalga, kas būs varas partija». Viņaprāt, «JL arī strauji ēd nost savu popularitāti, bet joprojām izskatās labāk, jo stāsta, ka visu to slikto ir radījusi TP, kuras pret JL vērstā kritika ar šo viedokli nespēj konkurēt», atzīst A. Freimanis.