Laika ziņas
Šodien
Sniegs
Rīgā -1 °C
Sniegs
Svētdiena, 12. janvāris
Reina, Reinholds, Reinis, Renāts

Ukrainai jāizvēlas, uz kuru pusi iet

Pat pazīstami politologi - gan ukraiņu, gan ārvalstu - nav spējuši dot nešaubīgu atbildi uz jautājumu, ko sagaidīt no 19. decembra Eiropas Savienības (ES) un Ukrainas samita par asociācijas līguma noslēgšanu. Tomēr vairums ir vienisprātis par tā svarīgumu - pirmām kārtām jau pašai lielajai Ukrainas valstij, jo attiecības ar ES var atstāt nopietnu ietekmi uz attīstību tuvākajā desmitgadē.

Daudzi norāda uz atrašanos krustcelēs, no kurām valsts tā arī nav spējusi izkustēties divdesmit gadu garumā. Ja Kijevas samitā izdosies gūt pozitīvus rezultātus, iespējams, parafējot minēto līgumu, tas var kļūt par labvēlīgu signālu ne jau pašreizējai strauji popularitāti zaudējošajai Ukrainas valdībai un prezidentam Viktoram Janukovičam, bet gan visai ukraiņu sabiedrībai, kuras vairākums vēlas dalību ES. 44% ukraiņu vēlas iestāties ES un tikai 31% atbalsta integrāciju ar Maskavu, liecina Razumkova centra aptauja.

Aktivizējušies eiroskeptiķi

Eiropas Parlamenta delegācijas ES - Ukrainas sadarbībai priekšsēdētājs Pāvels Kovals uzskata, ka opozicionārās politiķes, bijušās Ukrainas premjerministres Jūlijas Timošenko ieslodzīšana uzskatāma nevis par iemeslu, bet gan ieganstu aicinājumam iesaldēt attiecības ar Ukrainu. Pēc P. Kovala domām, ES paplašināšanās idejai pašlaik esot daudz pretinieku, bet līgumu par asociāciju var uzskatīt par soli šajā virzienā. Ne jau bez iemesla Polijas ārlietu ministrs Radoslavs Sikorskis nesenajā runā Berlīnē centies izvairīties no vārda «paplašināšanās», pievēršoties Ukrainas jautājumam. Jārēķinās arī ar pretestību no ukrainoskeptiķu un Eiropas rusofilu puses, kas austrumos nevēlas nekādas pārmaiņas, kas notiktu bez Kremļa ziņas. Tāpēc pietiek ar pavisam nelielu ieganstu, lai sagrūtu smalki veidotā diplomātija ar Kijevu.

Kijevā uzskata, ka šīs attiecības nav tikušas iesaldētas, tikai pateicoties lielajai Polijas aktivitātei. Nevienai citai valstij kontakti ar Kijevu nav šķituši tik nozīmīgi, un arī izrādījies, ka poļiem ir visvairāk pacietības nodarboties ar Ukrainas jautājumu. J. Timošenko lieta ir galvenais iemesls prasībām apturēt attiecības ar Kijevu, kas ievērojami aktivizējusi ukrainoskeptiķus Eiropā. Uz to Ukraina atbildējusi ar diskusijām, ka varbūt vajadzētu nomierināties ar kursu uz ES un meklēt citu politisko izeju. Viens no vadošajiem ukraiņu politologiem Kostja Bondarenko izveidojušos situāciju nosaucis par zaudējumu, par kuru atbildība pilnībā gulstoties uz Vāciju.

Radio Svoboda korespondente Bogdana Kostjuka Dienai teica: «Vara nav pelnījusi līguma parakstīšanu ar ES, bet tas ir vajadzīgs tautai. Valdošajai elitei par to nospļauties - viņu ģimenes un bērni jau ir Eiropā, bet paši kaut kādā postpadomju realitātē. Tāda noslāņošanās kā pašlaik Ukrainā iepriekš nav bijusi. Tomēr Ukraiņu oligarhiem ir vajadzīga Eiropa un nevis Krievija ar savu ideju par Eirāzijas savienību. Mūsu oligarhi zina, ka Eirāzijā viņus spiedīs stūrī, bet Eiropā valda taisnīgi noteikumi.»

Krievijas akcijas krītas

Radiožurnālists Vitālijs Portņikovs Dienai stāstīja, ka beidzamie notikumi Krievijā bijis nepatīkams pārsteigums V. Janukviča režīmam, kas iepriekš domājis par līdzīgas «stabilas kārtības» izveidošanu. Bijušais Ukrainas valdības eiropeiskās un eiroatlantiskās integrācijas biroja direktors Vadims Trjuhans uzskata, ka «neseno vēlēšanu rezultāti un krievu reakcija uz tiem nez kāpēc mūs attur no ieslīdēšanas «draudzīgajos» apkampienos». Par sliktu kontaktiem ar Kremli runājot arī tas, ka V. Janukovičs esot zaudējis kārtējo cīņu par vienlīdzīgām attiecībām ar Maskavu - savstarpējas sapratnes neesot, gāzes cenas - gandrīz augstākās visā Eiropa, un nekādu perspektīvu uz peļņu nesošiem projektiem. «Tā vietā izskan ultimatīvi aicinājumi pievienoties muitas savienībai vai kādai citai superintegracionālai apvienībai ar vienu mērķi - pavisam apturēt mūsu kustību uz Eiropu,» uzskata V. Trjuhans.

No Janukoviča nebaidās

No līguma parakstīšanas ar ES ir atkarīga tālāka demokrātiskā attīstība Ukrainā - tas var kalpot par labu instrumentu iekšējām reformām un kustībai uz Eiropu līdz pat dalībai savienībā. Savukārt palikšana ārpusē, pēc V. Trjuhana domām, nozīmē neatkarības, brīvības, kultūras, dzimtās valodas zaudēšanu. Spriežot pēc neapmierinātības pieauguma valstī, sabiedrība visai drīz var pieprasīt nopietnas izmaiņas. Iespējams, par to liecina futbola līdzjutēju politiskā pamošanās. Spēlē starp Kijevas un Doņeckas komandām viņi skandējuši: «Spasibo žiteļam Donbasa za prezidenta pida...a!»

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?