SWIFT ir banku kooperatīvs ar mērķi nodrošināt vienotu, drošu telekomunikāciju standartu informācijas apmaiņai starp tās biedriem. Krievijas jeb faktiski Krievijas banku atslēgšanas rezultāts būs, ka tās visas vai to daļa nevarēs izmantot SWIFT pakalpojumus savstarpējos norēķinos. Faktiski šādā veidā tiek ieviestas sankcijas pret visām bankām, visu finanšu sektoru bez izšķirības.
Tālredzīgu risinājumu izvēlas atsevišķi Krievijas uzņēmēji, kuri pārceļ daļu biznesa uz neitrālām jurisdikcijām, piemēram, Honkongu, un maina norēķinu pamata valūtu, piemēram, no pierastajiem ASV dolāriem uz Honkongas dolāriem. Viņi cietīs mazāk, jo norēķini notiks neitrālā valūtā caur neitrālām bankām.
Papildus ekonomiskām problēmām rodas vairākas juridiskas problēmas. Pirmkārt, vai likumīgi kooperatīvs var aizliegt atsevišķiem biedriem izmantot tās tiesības, kuru dēļ tie kooperatīvā iestājušies un par ko samaksājuši. Otrkārt, kuram jāuzņemas atbildība par ierobežojumiem, ja cietušās bankas vēršas ar prasību pret SWIFT par nodarītajiem zaudējumiem? Faktiskais sankciju ieviesējs šādā gadījumā nav ES vai ASV valdība, bet gan neatkarīga, nevalstiska organizācija.
SWIFT sankciju rezultātā cietīs gan ES, gan ASV. Importētājiem un eksportētājiem būs apgrūtināti norēķini par precēm. Ierobežojot ārējo tirdzniecību, cietīs uzņēmēji, tirdzniecības partneri ES un ASV, jo abas puses nevarēs norēķināties ierastajā kārtībā. Eiropā (arī Latvijā) atrodas Krievijas finanšu institūciju struktūrvienības un filiāles. Nav skaidrs, kā šāds sankciju veids ietekmēs to darbību un to sniegtos pakalpojumus klientiem. Šādu sankciju rezultātā varētu samazināties ASV dolāra nozīme pasaules ekonomikā, jo daudziem uzņēmējiem, kuru ierastais norēķināšanās līdzeklis bija šī valūta, būs jāmeklē aizstājējs, nesaistīts ar sankciju ieviesējvalstīm.
Baltijas ekonomikai Krievijas tirgus ir proporcionāli svarīgāks nekā pārējām Eiropas valstīm. Nav noslēpums, ka nozīmīga Latvijas banku sektora peļņas daļa veidojas no darījumiem ar austrumvalstu uzņēmējiem, attiecīgi arī Krievijas bankām. SWIFT sankciju rezultātā Latvijas ekonomika cietīs, iespējams, pat vairāk nekā 2014. gadā, jo tad ieviestās sankcijas skāra atsevišķas eksporta nozares, bet ne tirdzniecību kopumā. SWIFT sankcijas kopumā radītu būtiski lielāku ietekmi uz Krievijas ekonomiku, nekā to sekas būtu jūtamas Eiropā un ASV.
Šis atkal ir gadījums, kad, pirms pieņem lēmumu par sankciju atbalstu, Latvijas valdībai vajadzētu konsultēties ar kompetentiem ekonomistiem, lai rūpīgi izsvērtu iespējamās sekas mūsu valsts ekonomikai.
*korporatīvo un komerctiesību prakses vadītājs ZAB Varul