Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Otrdiena, 14. janvāris
Roberta, Roberts, Raitis, Raits

Vai nograndēs jauna ēra?

Ar franču kino dzīvā klasiķa, leģendārās un arī Latvijā paaudzēs mīlētās filmas Vīrietis un sieviete (1966) autora Kloda Leluša jaunākās filmas Sieviete un vīrieši pasaules pirmizrādi aizvakar tika atklāts 32. Maskavas starptautiskais kinofestivāls (17.-26. jūnijs). Filmas šķietami elementārais nosaukums Sieviete un vīrieši atsauc atmiņā gan slaveno seno Leluša darbu ar izcilajiem aktieriem Anuku Emē un Žanu Luiju Trentiņānu galvenajās lomās, gan ietilpina sevī iespēju režisoram, kurš ir arī filmas scenārija autors, savērpt universālu stāstu - caur filmas varones, kāda kinooperatora meitas, dzīvi iet daudzi tēva darbā un pašas privātajā dzīvē sastaptie vīrieši un vienlaikus plūst laiks, filmas tēlos un cilvēkos atspoguļojoties kā savdabīgs, intīms XX gs.

vēstures portretējums.

Kino kā tautas māksla

Pats Lelušs pirms premjeras filosofiski komentē paveikto: «Publika ir mans stingrākais, bet arī godīgākais kritiķis, jo kino man ir tautas māksla. Mēs visi esam kinematogrāfisti. Acis - lieliskākā kamera, ausis - labākais mikrofons. Mēs runājam, mūs kāds dzird - tātad «filmē». Smadzenēs nerimtīgi notiek montāžas process. Kino ir māksla, kas skar visus bez izņēmuma. Tāpēc es neieredzu filmas ar tikai laimīgām vai tikai bēdīgām beigām, jo neviens stāsts taču nebeidzas. Jo vairāk - neviens stāsts nav viennozīmīgs. Es mīlu cilvēci - gan labos ļaudis, gan maitas, jo visi mēs esam cits citam nepieciešami, - mēs visi, seši miljardi aktieru, taču piedalāmies kopējā brīnišķīgā filmā, kuras talantīgais režisors ir Dievs. Bet Viņš ir arī lielākais sērijslepkava, jo visi šie seši miljardi nomirs. Varbūt nāve arī ir tas lieliskākais Dieva izgudrojums? Jo neviens taču nekad nav sūdzējies pats par savu nāvi. Es, protams, baidos mirt, bet vienlaikus tomēr negribētu palaist garām šo iespēju. Dzīve ir trilleris, Hičkoka filmas fragments. Mēs visi dzīvojam apbrīnojamā piedzīvojumu filmā.»

Zaļais paklājs

Pēc šādiem vārdiem grūti samierināties ar visai pelēcīgo, drēgno laiku, kuru 32. MSKF atklāšanai par godu bija sarūpējis Radītājs, spiežot prominences ātri steigties uz atklāšanas ceremoniju pa koši zaļo paklāju pie kinoteātra Puškinskij, lai paslēptos kinoteātra milzīgajā zālē. Pieminot Krievijas uzvaras 65. gadadienu Otrajā pasaules karā, jaunie aktieri visiem veterāniem veltīja frontes laika dziesmas, bet kara aģitbrigāžu dalībniekiem māksliniekiem (un tādi patiešām zālē bija aktieru Innas Makarovas un Staņislava Zeļdina personās!) pasniedza krāšņas buķetes. Tālāk runu teica namatēvs MSKF festivāla direktors Ņikita Mihalkovs, kurš arī ar sevišķu optimismu neizcēlās, lai neteiktu, ka runāja skarbi: «Mēs esam izkūlušies no nulles gadu beznaudas situācijas kinematogrāfā un šodien varētu sākt jaunu ēru Maskavas festivāla dzīvē. Lai ko arī kāds domātu par šiem 32. kinosvētkiem, mēs esam saglabājuši pašcieņu un turpmāk ārzemju zvaigznes par naudu nepirksim, lai tikai tās atbrauktu un pagorītos Maskavā, turpmāk arī nelielīsimies ar iespēju par baltu velti viesus piedzirdīt līdz bezsamaņai. Mēs nodarbosimies ar kino!»

Protams, tomēr neizpalika prezidenta kunga/biedra lepnais atgādinājums, ka Maskavas žūriju savulaik vadījuši pasaules izcilākie kinematogrāfisti, sākot ar Sergeju Eizenšteinu, beidzot ar 102 gadus veco, joprojām filmējošo grieķu klasiķi Teo Angelopulu, un arī šoreiz žūrijas līderis būs «apskaužami bezbailīgs, labākajā nozīmē nekaunīgs un daudzu prātos - pasaulē slavens kulta režisors Liks Besons». Pirms uzlikt kaklā Maskavas kinofestivāla žūrijas priekšsēdētāja varas simbolu, Mihalkovs it kā pa jokam Besonam piekodināja, ka tas ir «īsts zelts» no juvelierfirmas Carrera y Carrera un nav domāts kā dāvana, ko var vest uz Parīzi. Nekaunīgajam Besonam pēc atbildes kabatā nebija jālien - viņš, tērpies izteikti casual stilā (pelēka saņurcīta zaķete plus zils krekls, džinsi), publikai un Mihalkovam, novērtējis pamatīgo zelta izstrādājumu sev kaklā, atcirta repa stilā: «Hey You, I'm feel like in Harlem!» Publika un Mihalkovs izlikās, ka divdomīgo joku novērtēja, un draudzīgi plaukšķinot smējās. Bet tas, vai kinofestivāls Maskavā sāk jaunu ēru, vēl būs liels jautājums.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?