To paredz Saeimas Juridiskās komisijas atbalstītie priekšlikumi grozījumiem Saeimas kārtības rullī, ko trešdien skatīja komisijā, informēja Saeimas Preses dienests. Saeimas Juridiskās komisijas vadītāja Ilma Čepāne (Vienotība) skaidrojusi, ka šie priekšlikumi ir pagaidu risinājums, virzot iedzīvotāju iniciatīvu par atbildību deputātiem, kuri lauzuši deputāta zvērestu.
«Redzot, ka sabiedrībā ir liels sašutums par gadījumiem, kad atsevišķi deputāti saņem pārkāpumam neadekvātu sodu, esam paredzējuši plašākas iespējas adekvāti reaģēt uz šādiem gadījumiem, līdz pat iespējai liegt deputātam piedalīties sešās Saeimas sēdēs, attiecīgi būtiski samazinot atalgojumu,» norāda I. Čepāne.
Šādu pagaidu regulējumu varētu ieviest samērā īsā laikā. Savukārt, lai par zvēresta laušanu ieviestu deputāta impīčmenta procedūru, būs nepieciešams grozīt arī Satversmi, kas būs daudz laikietilpīgāks process. Turklāt šim regulējumam jābūt visaptverošam - tam jāattiecas arī uz citām amatpersonām, kuras nodod zvērestu.
Piedāvātie likuma grozījumi nosaka, ka Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija, konstatējusi Saeimas deputāta ētikas kodeksa pārkāpumu, varēs rosināt parlamentam liegt deputātam runāt Saeimas sēdē. Iespējams, šis aizliegums būtu jāattiecina arī uz komisiju un apakškomisiju sēdēm, kā arī jānosaka laika posms, cik ilgi šāds aizliegums būs spēkā.
Kā vēl vienu alternatīvu Juridiskā komisija piedāvā iespēju Saeimai izslēgt deputātu no vienas līdz sešām Saeimas sēdēm. Saeimas Kārtības rullis jau paredz: ja deputāts ir izslēgts no Saeimas sēdes, par katru neapmeklēto sēdi viņš maksā sodu 20 procentu apjomā no mēnešalgas.