R. Lī Noriss incidentā pirms 15 gadiem teju zaudēja dzīvību un palika bez deguna, lūpām un viņa mutes kustības bija stipri ierobežotas. Lai gan pēc negadījuma vīrietim veiktas vairākas sejas atjaunošanas operācijas, tās līdz šim nebija sniegušas cerēto rezultātu. Vīrietis dzīvoja noslēgtībā un neuzdrošinājās iziet no mājas bez sejas maskas un deguna protēzes.
«Mūsu mērķis ir atjaunot funkcijas, kā arī panākt estētiski patīkamu rezultātu,» vadošā ķirurga Eduardo Rodrigesa teikto norādīja raidsabiedrība BBC. Vīrietim tagad ir jauna mēle un zobi, lai viņš spētu skaidri runāt un ēst, turklāt papildus tam ārsti savienoja sejas nervus un muskuļus, lai pacients spētu pat smaidīt.
Operācija Merilendas Universitātes Medicīnas centrā ilga 36 stundas, un tajā iesaistījās ap 100 cilvēku liela komanda. Ārsti uzsver, ka vīrietis atgūstas neierasti ātri. Sešas dienas pēc operācijas viņš jau spēja pakustināt mēli un atvērt acis.
«Viņš, skatoties spogulī, skujas un tīra zobus, ko mēs pat negaidījām,» izbrīnā sacīja E. Rodrigess, piebilstot, ka pacients atguvis arī incidentā zaudēto ožu. «Viņš nolika spoguli, pateicās un apkampa mani,» stāstīja ārsts.
Vīrietis pie jaunās sejas ticis, pateicoties kādam donoram, kura orgāni palīdzējuši vēl četriem cilvēkiem. Apjomīgā sejas transplantācija bija desmit gadu izpētes darba rezultāts, ko finansēja ASV Bruņotie spēki, ziņoja Reuters. Tie cer, ka šādas sejas transplantācijas operācijas nākotnē varētu veikt arī Irākā un Afganistānā 200 smagi sakropļotajiem karavīriem.
R. Lī Noriss kļuvis par 23. cilvēku pasaulē, kuram veikta sejas transplantācija. Pirmā šāda veida operācija notika 2005. gadā Francijā. Tā bija daļēja sejas transplantācija kādai sievietei, kurai suns bija nokodis degunu, lūpas un zodu.
Pirmā pilnā sejas pārstādīšana notika 2010. gadā Spānijā. Toreiz diennakti ilgajā operācijā vīrietim pilnībā atjaunoja seju, kas bija sakropļota pēc tam, kad pacients pats sev netīšām bija iešāvis sejā. Sākotnēji pilnās transplantācijas atliktas ētisku apsvērumu dēļ. Tomēr ārsti uzsver, ka, lai gan pacientam pārstāda donora seju, rezultāts nebūt neatgādina pašu donoru, bet gan divu indivīdu kombināciju.