Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +2 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 13. janvāris
Harijs, Aira, Ārijs, Āris

Vēsturisks solis Latvijai

Šobrīd ir pagājuši gandrīz divdesmit gadi kopš Pilsonības likuma pieņemšanas, ir uzaugusi jauna paaudze, kas piedzima neatkarīgā Latvijas Republikā, un Latvijas valsts ir kļuvusi par pasaulē ietekmīgāko valstu savienību un organizāciju dalībnieci, tādēļ bija nepieciešams pilnveidot arī Pilsonības likumu atbilstoši valsts ilgtermiņa interesēm un lai nodrošinātu un veicinātu Latvijas pilsoņu kopuma saglabāšanu.

Uzreiz būtu būtiski minēt, ka grozījumi paredz papildināt Pilsonības likumu ar likuma mērķi, kas nebija ietverts 1994. gada redakcijā. Mērķis definē to, ko vēlamies ar šo likumu sasniegt. Pilsonības likuma pamatā ir trīs stūrakmeņi, proti, 1919. gada 23. augusta Pavalstniecības likums, uz kuru balstoties sākotnēji tika noteikts pilsoņu kopums; Latvijas valsts nepārtrauktības doktrīna - uz šo principu balstīts trimdinieku pilsonības jautājums un pārējie jautājumi, kas saistīti ar Latvijas pilsonības atjaunošanu 1991. gadā un Latvijas valsts interesēm.

Likumprojekta anotācijā norādīts, ka Latvijas Republikas nepārtrauktības doktrīna uzliek par pienākumu valstij rūpēties un nezaudēt saikni ar tiem Latvijas pilsoņiem un viņu pēcnācējiem, kuri no 1940. gada 17. jūnija līdz 1990. gada 4. maijam, glābdamies no PSRS un Vācijas okupācijas režīmu terora, ir atstājuši tēvzemi kā bēgļi, tikuši deportēti vai minēto iemeslu dēļ nav varējuši atgriezties Latvijā. Taču 1994. gadā pieņemtais Pilsonības likuma pārejas noteikumu 1. punkts pieļāva dubultpilsonības izveidošanos tikai gadījumā, ja šie cilvēki reģistrējās līdz 1995. gada 1. jūlijam, līdz ar to nespēja nodrošināt tiesiskās saiknes saglabāšanu starp Latvijas valsti un šiem pilsoņiem un viņu pēcnācējiem. Tāpat Latvijai kā nacionālai valstij, lai nezaudētu savu pilsoņu kopumu un identitāti globalizācijas, eiropeiskās integrācijas un ekonomiskās migrācijas procesos, tiesībpolitiski nozīmīga ir regulējuma nepieciešamība, kas pieļautu Latvijas pilsoņiem iegūt virkni citu valstu pilsonību, vienlaikus saglabājot Latvijas pilsonību.

Līdz ar to jaunie grozījumi paredz, ka Latvijas pilsonība būtu saglabājama pilsoņiem, kuri ir ieguvuši citas Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas dalībvalsts vai arī Ziemeļatlantijas līguma organizācijas dalībvalsts pilsonību, kā arī vēsturisku latviešu trimdas zemju - Austrālijas Savienības, Brazīlijas Federatīvās Republikas vai Jaunzēlandes pilsonību. Dubultpilsonība varēs būt arī pilsonim, kurš ieguvis ārvalsts pilsonību, ar kuru Latvija noslēgusi līgumu par dubultpilsonības atzīšanu.

Starptautiskajās tiesībās un praksē nepastāv noteikti kritēriji vai prasības, kas būtu jāievēro, izlemjot jautājumu par valstu loku, ar kurām dubultpilsonība būtu atļaujama, jo tas ir katras valsts politiskās izšķiršanās jautājums.

Pilsonības likuma iepriekšējā redakcija paredzēja Latvijas pilsonību bezvalstnieku un nepilsoņu bērniem, kas dzimuši Latvijā pēc 1991. gada 21. augusta, taču pilsonības iegūšanai nepieciešams abu vecāku iesniegums bērna atzīšanai par Latvijas pilsoni. Tātad bezvalstnieku un nepilsoņu bērniem ir tiesības uz pilsonību jau no dzimšanas, bet normatīvajos aktos paredzētā sarežģītā birokrātiskā procedūra šo tiesību realizēšanai bija pretrunā ar starptautiskajām tiesībām. Nepilsoņa statuss ir vēsturiski izveidojies pagaidu statuss, un nav attaisnojami, ka cilvēki, piedzimstot jau 20 gadu ilgā laika posmā, no jauna iegūst šādu statusu. Starptautiskās tiesības nosaka, ka valstij ir jānodrošina, lai bērnam būtu vismaz vienas valsts pilsonība. Ne velti uz šo problēmu savas vizītes laikā Latvijā norādījis arī Eiropas Padomes (EP) ģenerālsekretārs Tūrbjērns Jaglanns.

Kā liecina statistikas dati, no 2012. gadā dzimušiem bērniem, kuriem abi vecāki ir nepilsoņi, Latvijas pilsonība reģistrēta 125 bērniem, bet Latvijas nepilsoņa statuss reģistrēts 162 bērniem - tātad vairāk nekā 50 procentiem.

Jaunie grozījumi ievērojami atvieglos kārtību, kādā notiek valstī dzimušu bezvalstnieku vai nepilsoņu bērnu atzīšana par Latvijas pilsoņiem.Proti, tas notiek vienlaikus ar bērna dzimšanas fakta reģistrāciju, pamatojoties uz viena vecāka pausto gribu.Tas nozīmē, ka vecāki būs spiesti atbildēt uz šo jautājumu un nevarēs to apiet, kā tas nereti noticis līdz šim.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vientulības trīs rakstura iezīmes

Vientulība kļuvusi par civilizētās pasaules neatņemamu sastāvdaļu, tomēr daļai cilvēku ir lielāks risks nodzīvot dzīvi vienatnē nekā citiem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?