Tas nozīmē iestāšanos par lielāku personas brīvību - rīcības brīvību, kas rezultējas arī kā indivīda lielāka atbildība. Gan par veselību, gan izglītību, gan cilvēka vecumdienām. Un tā ir lielāka brīvība attiecībā uz uzņēmējdarbību, pēc iespējas mazāka regulējošā funkcija no valsts puses.
Tad parunāsim par konkrētām lietām. Uzņēmējiem būtiska ir darbaspēka imigrācija. Cik plaši vērt Latvijas vārtus, cik lielai brīvībai būt, lai aizpildītu tukšās darba vietas Latvijā?
Patiesībā tie vārti jau ir vaļā, ierobežojošais elements ir prasība maksāt vidējo algu. Vai vajadzētu pazemināt šo slieksni? Grūti pateikt. Tomēr viens ir skaidrs: valstij ir jāizstrādā pamatīga programma, lai šos darba imigrantus integrētu sabiedrībā, lai viņi būtu lojāli Latvijai. Un šajā ziņā mājasdarbs vēl nav izdarīts.
Ir valstis, kas izvēlas palielināt budžeta deficītu, lai pazeminātu nodokļus. Jūsu viedoklis?
Budžeta deficītu palielināt nedrīkst. Un mums ir visas iespējas dzīvot tā, ka izdevumi atbilst ieņēmumiem. Cita lieta, ka darbaspēka nodokļi ir jāsamazina - pretējā gadījumā cīņai ar ēnu ekonomiku īstu rezultātu nebūs. Iedzīvotāju ienākuma nodokļa pašreizējā likme (25%) ir jēdzīga, turklāt tā labi sabalansējas ar uzņēmumu ienākuma nodokļa likmi. Problēmas ir ar t. s. sociālo nodokli. Mēs to varam samazināt, ja samazinām arī garantēto sociālo palīdzību. Iespējams, šī pakete ir jāsamazina. Piemēram, ir apdrošināšana pret negadījumiem darbā. Varbūt šī sadaļa ir jāizņem no nodokļa un jāveido kā atsevišķa apdrošināšana, izvērtējot riskus konkrētajā nozarē. Piemēram, vai juristiem, grāmatvežiem negadījumu darbā risks ir liels, tāds pats kā kokapstrādē? Diez vai.
Pieņemsim, ka, šādi pēc atsevišķām pozīcijām analizējot, likmi varētu samazināt. Jautājums: kā vārdā?
Šobrīd uz katru neto izmaksāto latu nodokļu slogs ir 85%. Groziet, kā gribat, nekur Eiropā tā nav. Attiecīgi vismaz par 10% slogs būtu jāsamazina.
Un kā ar pabalstiem par bezdarbu? Neoficiāli tiek runāts, ka ilgstošajiem bezdarbniekiem tie būtu jāgriež...
Protams. Neieslīgstot detaļās, ir skaidrs, ka ne visi līdzekļi, kas Nodarbinātības valsts aģentūrās tērēti arī bezdarbnieku apmācībai, pārprofilēšanai, ir tērēti lietderīgi.
Vai tas nozīmē, ka tāda vispārēja pabalsta kā garantētais minimālais ienākums (GMI) varētu arī nebūt?
GMI varētu būt, tomēr pašvaldībām vajadzētu dot lielākas tiesības izvērtēt, kam tos piešķirt. Sociālo dienestu darbinieki saka: mēs zinām, kurš pabalsta saņēmējs patiesībā piepelnās pelēkajā sektorā.
Šobrīd uzmanības lokā ir jautājums par pensionēšanās vecuma paaugstināšanu.
Esam jau koalīcijas partneriem solījuši, ka mēs to atbalstīsim. Jau no 2014. gada. Kompromiss varētu būt tāds, ka «solis» kāpinājumam ir nevis trīs, bet seši mēneši. Bet mēs esam arī teikuši, ka vienlaicīgi ir jābūt ļoti labi izstrādātai mūžizglītības programmai. Kopumā mans viedoklis ir, ka valsts garantētajai pensijai - pirmais un otrais līmenis - ir jāgarantē 40% no indivīda darba mūža vidējās izpeļņas. Pārējais - tava paša atbildībai; gribi vai negribi vairāk.
Apmēram tieši to pašu saka Vienotība un Zatlera partija.
Ha, jā, viņi dod šādu uzstādījumu, bet nerealizē to, jo tās ir lielās partijas ar lielu vēlētāju loku, kurā pensionāri veido lielu daļu.
Nu kāpēc tā? Pensionēšanās vecuma paaugstināšana ir konkrēts Vienotības plāns...
Cik nu plāns, cik piespiedu meklējumi, kā tikt ārā no bezizejas. Labi, Zatlera partijai objektīvi bijis maz laika sevi parādīt, bet kas traucējis Vienotībai? Runas ir, bet praksē mēs esam pieredzējuši, piemēram, nodarbināto daļas palielināšanu sociālajā nodoklī...
Labi, ar tēriņiem skaidrs, ko iesakāt, lai mēs vairāk pelnītu?
Es nepretendēju uz receptes zināšanu. Vairāk pārstāvot mazos uzņēmējus, es zinu viņu attieksmi: mums nevajag kaut kādu lielu atbalstu, vienkārši ļaujiet strādāt! Nečakarējiet ar pārmērīgām prasībām! Vispārīgāk runājot - mums ir jārada uzņēmējdarbības bāze. Radi kaut vienu darba vietu - pats sev, arī jau būs labi!
Par politiku. Ir lielie spēlētāji, partijas. Kas esat jūs, šī Olšteina grupa, tagad biedrība?
Mēs apzināmies, ka mums ir t. s. zelta kārts, ka mēs nodrošinām koalīcijas stabilitāti. Un mēs netaisāmies provocēt kaut kādu ciļņus. Cita lieta, ka esam nodibinājuši biedrību, lai mūs uztvertu kā vienotu veselumu, nevis sešus individuālus deputātus.
Jums Lembergs patīk?
Neesmu nekad tikusies. Ja ir runa par ZZS iepriekš realizēto politiku, tad man tā ne visai patīk.
Bet vai jūs piekrītat Zatlera kategoriskajai nostādnei, ka ar ZZS un Lembergu nekad nebūs pa ceļam?
Mācāmies no citu kļūdām un sarkanās līnijas politikā nevelkam. Cita lieta, ka šobrīd šādi minējumi par koalīcijas izmaiņām ir lieki.