Kas izraisa krākšanu
Liekais svars, tukls kakls, pārāk gara aukslēju mēlīte var būt par iemeslu krākšanai, tomēr visbiežāk tā saistīta ar elpošanas ceļu stāvokli. Krācošā skaņa rodas vietās, kur gļotādas saskaras un vibrē, tāpēc krākšanas iemesls var būt gan nepareiza deguna starpsiena, gan dažādi degunā izveidojušies polipi, gļotādas veidojumi. Zināmā mērā krākšanu var saukt par slimību - ja tā ir stipri izteikta, var izraisīt pat elpošanas apstāšanos miegā un radīt skābekļa trūkumu organismā. Elpas trūkums rada sirds problēmas - stenokardiju, sirds aritmiju. Tāpat krācēji pamostoties nejūtas atpūtušies un izgulējušies.
D.Sumerags skaidro, ka krācējiem atkarībā no kaites var veikt vai nu deguna starpsienas iztaisnošanas operāciju, vai izoperēt palielinātas aizdeguna mandeles, vai arī samazināt aukslēju mandeļu apjomu. Ja nepieciešams no deguna izņem polipus. Ja krākšanu izraisījis, piemēram, nepareizs augšžokļa stāvoklis attiecībā pret apakšžokli, tad iespējams izlīdzēties ar dažādiem mutes ieliktņiem, ko naktī iestiprina apakšžoklī. Cilvēkiem ar lieko svaru, mazkustīgu dzīvesveidu krākšanu palīdz samazināt svara samazināšana un sports.
Vecumā vairāk
Pie ārsta jāvēršas tad, kad krākšana sāk traucēt vai nu pašam krācējam, vai viņa dzīvesbiedram (ei) un ja cilvēks krāc regulāri katru nakti.
Pierasts uzskatīt, ka lielākie krācēji ir vīrieši, tomēr medicīniskie dati to neapstiprina, teic D.Sumerags. Deguna un citu elpceļu anatomija gan vīriešiem, gan sievietēm ir vienāda. Tomēr D.Sumerags pieļauj, ka vīriešu krākšana tiek vairāk pamanīta, jo viņi krāc skaļāk, līdz ar to atraktīvāk. Uzskats, ka vairāk krāc gados vecāki cilvēki, gan ir patiess, jo viņiem gļotādas tonusa samazināšanās dēļ miegā vairāk noslīd un vibrē mēles sakne un mīkstās aukslējas.