Pirms oficiālās vizītes Varšavā Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs teicis, ka krievu un poļu attiecībām nevajadzētu kļūt par vēstures ķīlniecēm. Šai neapstrīdamajai deklarācijai piekrīt arī Varšavā, un abas valstis cenšas turēties tālāk no vēstures biedējošajiem rēgiem.
Taču, runājot par vēsturi, ko ideālā gadījumā vajadzētu atstāt profesoru ziņā, tā vēl nebūs visa patiesība. Ne velti pašā Medvedeva vēsturiskās vizītes (pirmā astoņos gados) priekšvakarā Krievijas Valsts dome atzinusi Staļina atbildību 22 000 poļu virsnieku un sabiedriskās elites pārstāvju noslepkavošanā 1940. gadā. Turklāt tieši šogad Krievija pirmo reizi nodeva poļiem 67 sējumus ar dokumentiem par septiņdesmit gadu seno izrēķināšanos. Tas sekoja traģiskajai pavasara aviokatastrofai pie Smoļenskas, kad gāja bojā toreizējais Polijas prezidents Lehs Kačiņskis un vēl 95 ietekmīgas poļu amatpersonas. Milzu nelaime deva krietnu impulsu jaunu attiecību izveidošanai. Uz lielāko daļu poļu sabiedrības lielu iespaidu gan atstāja Krievijas augstāko amatpersonu paustā līdzjūtība un D. Medvedeva lēmums lidot uz L. Kačiņska bērēm, par spīti Īslandes vulkānam, turpretim daudzi rietumvalstu līderi Krakovā neieradās. Pozitīvi novērtēta arī Kremļa izšķiršanās atslepenot Katiņas lietu. Te derētu pavaicāt - vai Krievija, atzīstot Staļina noziegumus, varētu izrādīties arī zaudētāja?
Saprotams, sarunas par traģiskajām vēstures lappusēm un tādi izlīguma žesti kā Krievijas Tautu draudzības ordeņa piešķiršana slavenajam poļu kinorežisoram Andžejam Vajdam (filmas Katiņa autoram) nav galvenie jautājumi šīs vizītes laikā. Galvenā tēma sarunās būs ekonomikas modernizācija, sadarbība moderno tehnoloģiju jomā, vienošanās par kuģniecību, Baltijas jūras piesārņojums un sadarbība starp abu valstu prokuratūrām. Var piekrist viedoklim, ka globālā krīze atklājusi Krievijas uz izejvielu eksportu balstītās ekonomikas trūkumus un kopš 2009. gada Maskava demonstrē virkni izlīguma žestu pret ES. Maskava ir novērtējusi ekonomiskajā krīzē neiekļuvušās Polijas ietekmi ES, un šis Krievijas prezidenta brauciens jāvērtē kā daļa no Kremļa jaunās politikas gan Eiropas, gan globālā līmenī.