Izlases kārtā veicot pārbaudes, VK atklājusi vairākus šādus gadījumus - piemēram, ģimenei pieder vairāki nekustamie īpašumi vai ienākumi pārsniedz trūcīgas ģimenes ienākumu līmeni.
VK tādēļ aicina sakārtot pašvaldību sociālo dienestu iekšējās kontroles procedūras, kā arī pilnveidot normatīvos aktus, lai nepieļautu šādas situācijas. Vairākumam šo ģimeņu arī nepamatoti piešķirts garantētā minimuma (GMI) pabalsts - kopumā 116 371 lata apmērā. VK noskaidrojusi, ka nereti pašvaldību sociālie darbinieki nav pārbaudījuši, vai pabalstu prasītājiem pieder vairāki nekustamie īpašumi vai transportlīdzekļi. Valsts kontroliere Inguna Sudraba Dienai saka: «Sistēma ir jāpadara vadāma, kontrolējama, lai var izsekot līdzi. Var, protams, gadīties kādas kļūdas, bet ne tādos apmēros.»
LM pārstāvis Aldis Dūdiņš nevar atbildēt, kāpēc pabalstus piešķīra nepamatoti. «Piemēram, attiecībā uz transportlīdzekļiem Ministru kabineta noteikumos ir ļoti skaidri atrunāts,» viņš saka un arī piebilst: ja atklāsies, ka sociālo dienestu darbinieki rīkojušies ļaunprātīgi, viņiem būs jāatbild par savu rīcību tiesībsargājošo institūciju priekšā. I. Sudraba norāda - informācija LM tiks nosūtīta.
Bezdarbnieku pabalstiem savukārt nepamatoti izlietoti 342 088 lati. Tādēļ, lai nodrošinātu valsts sociālās apdrošināšanas speciālā budžeta līdzekļu racionālu izlietošanu un speciālā budžeta ilgtspējību, VK aicina LM pārskatīt bezdarbnieka pabalsta aprēķināšanas kārtību personām ar apdrošināšanas stāžu no viena līdz 19 gadiem, kurām sākotnēji aprēķinātais bezdarbnieka pabalsts ir mazāks par 45 latiem. Līdz 2011. gada beigām šiem cilvēkiem pabalsta izmaksas pēdējos mēnešos tas tiek izmaksāts Ls 45, nevērtējot veikto valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu apmēru. Šī pabalsta aprēķināšanas kārtība ne tikai neatbilstot valsts sociālās apdrošināšanas pamatprincipiem, bet arī Satversmē nostiprinātajam vienlīdzības principam.