Tās jau tiek audzētas Dānijā, Zviedrijā, Norvēģijā un pat Somijā. Tomēr vislielākos panākumus vīnogu audzēšana sasniegusi Lielbritānija. Tur vīnogu vīna darīšana izkļuvusi no mājražošanas un hobija nišas, kļūstot par vērā ņemamu industrijas sastāvdaļu. Britu vīns jau tiek eksportēts un nevis tikai kā kaut kas ļoti eksotisks, bet gan kā lieliskas kvalitātes produkts.
Vislielākos panākumus guvis šīs valsts dzirkstošais vīns. Daudzi vīna kritiķi to nekautrējas salīdzināt ar franču šampanieti. Šobrīd Lielbritāniju pārņēmis vietējo dzirkstošo vīnu bums. Tā pārdošanas apjomi vietējā tirgū ļoti strauji pieaug. Tirgus aptaujas liecina, ka dzert vietējo dzirkstošo vīnu smalkajās aprindās skaitās modes lieta. Iespējams, britu mērenais klimats palīdz ogās saglabāt augstu skābes daudzumu, kas pie siltuma nepieradušajiem ziemeļniekiem asociējas ar lielisku svaigumu karstā vasaras dienā.
Manās rokas nesen nonāca Chapel Down Vintage Reserve Brut - samērā pieklājīgi izveidots dzēriens. Izteikti sauss, varētu pat teikt, kraukšķīgs. Man tas atgādina vissausāko šampanieša variāciju - extra brut. Aromātā citrusi un pavasara ziedu notis. Garšā greipfrūti, laims. Kad aprod ar samērā lielo skābi, parādās nedaudz saldeni āboli un persiki. Man šis dzēriens patīk angliski atturīgā stila dēļ, kurā tomēr jaušama aristokrātija. Un visbeidzot, šī dzēriena stils man ļoti atgādināja mūsu pašu latviešu ražoto dzirkstošo vīnu no Zilgas vīnogām.
Kā vēl viena potenciālā ziemeļu vīnu lielvalsts, kuru, iespējams, sagaida spoža nākotne, jāmin Kanāda. Jāsaka, ka vārds «potenciālā» jāliek pēdiņās, jo vīnogas šeit pazina jau kopš seniem laikiem. Vikingi, kas apmetās uz dzīvi pašreizējās Kanādas teritorijā, šo zemi par godu šeit augošajām vīnogām sauca par Vinland. Daudzi jau būs dzirdējuši par pasaules slavu ieguvušiem Kanādas ledus vīniem, taču šeit tiek darināti arī ļoti interesanti balto vīnogu vīni. Pirmo reizi tos Latvijā pamanīju pirms kādiem astoņiem gadiem, tomēr vēlāk tie pazuda. Pēc vairāku gadu pārtraukuma tie atkal ir parādījušies Latvijas tirgū. Tas mani priecē, jo, manuprāt, Kanādas vīni apvieno franču eleganci ar amerikāņu praktisko pieeju patērētāju garšas kārpiņām. Pelee Island Non Oaked Chardonnay 2010 ir nācis no Kanādas vistālāk dienvidos esošās teritorijas - Pilī salas, kas atrodas Eri ezerā. Paradoksāli, bet šī vieta atrodas vairāk uz dienvidiem nekā daža laba Kalifornijas vīna darītava. Tas tikai atgādina, cik milzīga un dabas apstākļu ziņā daudzveidīga ir Kanāda. Aromātā ne līdz galam gatavi āboli, citrusi. Garšā liekas nedaudz trekni greipfrūti un citrusi. Nelielais rūgtumiņš pēcgaršā piešķir vīnam nopietnāku iespaidu. Šis man šķiet lielisks variants, ja nevarat izšķirties starp trekno silto zemju šardonē un atturīgi eleganto franču šablī.