DNS pētījumi liecina, ka Zinfandel vīnogu šķirne Amerikā nenokļuva no Itālijas, bet gan no pavisam citas vietas Eiropā. Iespējams, ka tā 1820. gadā ar virkni citu Eiropas vīnogu nokļuva no Vīnes Karaliskās stādaudzētavas. Netieši uz to norāda arī iespējamais šīs vīnogu šķirnes nosaukums ASV - Zinfandel, kas varētu būt cēlies pārpratuma pēc, sajaucot šo vīnogu šķirni ar Austrijā pazīstamu Zierfandler vīnogu. Tiesa, izņemot līdzīgu nosaukumu, abām vīnogām nekā cita kopīga nav. Īstais šīs šķirnes uzvaras gājiens ASV sākās Kalifornijas zelta drudža laikā, kad zelta meklētājiem vajadzēja lētu vīnu lielos daudzumos. Tad arī izrādījās, ka šī šķirne lieliski jūtas Kalifornijas klimatā. Šobrīd Zinfanel ir trešā vispopulārākā vīnogu šķirne Kalifornijā, un arī tagad no tās gatavo milzu daudzumu lētu un samērā vienkāršu vīnu. Rawenswood vīna darītava ir viena no slavenākajām Zinfandel vīnu ražotājām, kas parādījusi, ka no šīs vīnogas ir iespējams saražot augstas kvalitātes vīnus. Rawenswood Winters Blend Zinfandel 2011 lieliski parāda šīs vīnogu šķirnes labākās īpašības. Vīna sastāvā ir arī citas vīnogu šķirnes, taču tās saskaņā ar ASV likumdošanu var arī nerakstīt. Winters Blend Zinfandel ir maigs, samtains vīns ar bagātīgām aveņu, melleņu un kazeņu notīm un pavisam nedaudz miecvielām pēcgaršā.
Neraugoties uz to, ka Horvātija ir turpat blakus Itālijai, vīnogu šķirne ar nosaukumu Primitivo Itālijā oficiāli ir minēta vēlāk nekā Zinfandel ASV. Praktiskie itāļi to ieveda, pateicoties tam, ka šī vīnogu šķirne nobriest ātrāk nekā pārējās jeb Primativus, no kā arī ir cēlies šis nosaukumus. Itālijā šo vīnogu šķirni var atrast gandrīz jebkurā reģionā, tomēr vispopulārākais audzēšanas reģions ir Apūlija, kas atrodas Itālijas zābaka papēdī. Šeit tiek saražots milzīgs kvantums vienkārša, komerciāla vīna. Taču, kā jau visur, vīndariem gribas arī ar kaut ko izcelties, tāpēc arī no šīs it kā vienkāršās vīnogas tiek ražoti labi un interesanti vīni. Sevišķi tas sakāms par tiem, kas nāk no Mandūrijas pilsētas apkārtnē esošajiem vīna dārziem. Šim vīnam pat ir savs nosaukums Primitivo di Manduria, kas pats par sevi jau ir rādītājs.
Piccini Primitivo di Manduria 2010, aromātā spēcīgas, nedaudz žāvētas plūmes, nedaudz tabaka un šokolāde. Garšā pārgatavi tumšie ķirši, meža ogas. Pēcgaršā nedaudz pipari un žāvētas vīģes. Spēcīgs, labi strukturēts vīns, kas tā vien prasās pēc labas gaļas.
Interesanti, ka, neraugoties uz Zinfandel un Primitivo ciešo radniecību, ASV likumdošana nosaka - ja šīs vīnogas stāds ir importēts no Itālijas, tad tas jāsauc par Primitivo, bet, ja tas vairāku paaudžu garumā audzis ASV, tad - par Zinfandel.