Augstu kalnos ar saviem dēliem es nekāptu, lai viņiem nebūtu mani jānes lejā, – darījis zināmu faktu, ka cilvēku vidējais bioloģiskais vecums Latvijā tagad ir krietni lielāks nekā padomju laikos, reāli novērtēt savas iespējas iesaka ārsts Andrejs Ērglis, Paula Stradiņa (Andreja vectēvs) Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centra vadītājs. Savu spēju novērtēšana īpaši svarīga ir senioriem, sevišķi tik karstā laikā, kāds jūlijā tikko bija un vēl tiek solīts. Sarunā ar SestDienu, protams, netika apieta arī Covid-19 ietekme uz sirdi un antivakseru kustība, kurā profesors Ērglis saskata ne tikai negatīvas iezīmes.
Tā kā sinoptiķi lielu karstumu šovasar vēl sola, sāksim ar to, kā tas var ietekmēt sirdi.
Ar karstumu parasti saistās divas lietas. Pirmkārt, tas veicina sirds slodzi – ātrāka vielmaiņa, ātrāka sirdsdarbība. Otrkārt, cilvēks karstumā tērē vairāk enerģijas, lai sevi atvēsinātu, tā atkal ir slodze sirdij. Bet lielākā problēma faktiski ir šķidruma balanss organismā. Ja tā ir par maz vai stipri par daudz, nav īsti labi. Visvairāk karstums skar pavisam mazus bērniņus un seniorus. Bet senioru gadījumā nav runa par pases vecumu, bet bioloģisko vecumu.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 23. - 29. jūlija numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!