Es tikko pabeidzu jautru gabalu Skroderdienas Silmačos. 20 muzikāli numuri – ja tas nevelk, tad nevelk vairs nekas! – 1901. gada 21. maijā vēstulē Aspazijai stāsta Rūdolfs Blaumanis, informēdams dzejnieci par kādās trijās nedēļās uzrakstīto lugu. Lai gan pirmā recenzija par Skroderdienām no revolucionārā literatūrkritiķa un Blaumaņa konkurenta mīlas lietās Jāņa Asara spalvas bija iznīcinoša, apliecinot, ka latviešu tauta vairs neatrodas tajā nosacītajā zelta laikmetā, kad visas dzīves un sadzīves problēmas varēja atrisināt paši zemnieka sētas ietvaros, un ka tuvojas revolūciju posta un svešos karapulkos iešanas laiki, tieši šā latviskuma zelta laikmeta attēlošanas dēļ Skroderdienas Silmačos velk kā neviens cits gabals – tā ir kļuvusi par Latvijas teātros visbiežāk spēlēto lugu un tiks spēlēta, kamēr vien dzīvos latvieši.
Latvijas Nacionālā teātra repertuārā Skroderdienas pastāvīgi ir kopš 1955. gada un sen kļuvušas par teātra pirmsjāņu rituālu. Kas tie par Jāņiem, ja nav redzētas Skroderdienas, uzskata ne tikai Nacionālā teātra uzticamākā publika. Šis ir jau 14. gads, kopš Nacionālajā teātrī tiek spēlētas Indras Rogas režisētās Skroderdienas, bet laikabiedri vēl atceras arī iepriekšējās: 1955. gada Alfrēda Amtmaņa-Briedīša iestudējumu, kas okupācijas poststaļiniskajā periodā reabilitēja Rūdolfu Blaumani, neizbēgamajās nodevās izveidojot Antonijas kā pusmūža budzenes tēlu, 1975. gada Alfrēda Jaunušana iestudējumu ar izcilu Astrīdu Kairišu kā Antoniju un Ģirtu Jakovļevu kā Dūdaru, 1994. gada un 2002. gada Edmunda Freiberga Skroderdienas.
Par to, cik ilgs var būt viena iestudējuma mūžs, un arī par citām Skroderdienu būšanām SestDiena izvaicāja aktuālo Skroderdienu Antoniju aktrisi Ditu Lūriņu un Dūdaru – Aināru Ančevski. Skroderdienas atšķirībā no citām izrādēm ir iestudējums, kur tu skatītāju zālē redzi visas paaudzes, saka Ančevskis, te nāk gan sirmgalvji, gan mammas sēž ar bērniem klēpī un spiež viņiem ausis ciet, kad krāsnij jāsprāgst. Fenomens!
Cik ilgs var būt Skroderdienu iestudējuma mūžs?
Visu sarunu lasiet žurnāla SestDiena 21. - 27. jūnija numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!