Ja pietiks pētnieciskās kapacitātes un fiziskās jaudas, tuvākajā laikā sagatavošu izdošanai Ivandes Kaijas dienasgrāmatas un vēstules, – 2018. gada maijā intervijā Kultūras Dienai Undīnei Adamaitei solīja literatūrzinātniece, mūsu pazīstamākā rainoloģe Gundega Grīnuma, tobrīd pabeigusi vienu savu mūža darbu Viņpus Alpiem. Rainis un Aspazija Kastaņolā. Jaunatklāti tuvplāni. Nu solītais ir noticis. Ar 1913. gadā izdoto sensacionālo feministiskas tendences problēmromānu Iedzimtais grēks plašāk pazīstamās rakstnieces, publicistes un sabiedriskās darbinieces, traģiska likteņa piemeklētās sievietes Ivandes Kaijas (1876–1942) dienasgrāmata Es stāstu visu ar izvērstiem Gundegas Grīnumas komentāriem iznākusi vairāk nekā 700 lappušu biezā grāmatā apgādā Dienas grāmata. Ievadā dienasgrāmatu Grīnuma raksturo kā "intīmu un vienlaikus "nepolitiska cilvēka" politisku dienasgrāmatu, rakstnieces – latviešu sievietes pašapziņas cēlājas, patriarhālās sabiedrības dubultmorāles kritiķes un dedzīgas Latvijas patriotes ārējās un iekšējās dzīves notikumu grāmatu". Kā arī par "ilggadēju, nepārejošu cieņu un mīlestību apliecinošu, kaut arī dažkārt ideoloģisku domstarpību gaisotnē risinātu autores dialogu ar Aspaziju un Raini".
"Teikšu atklāti: tagad es būtu gatava rakstīt monogrāfiju par Ivandi Kaiju, bet nekādā gadījumā ne pirms šī milzīgā, apjomīgā materiāla, avotu daudzuma, jo neuzskatu, ka tādas monogrāfijas, kas top kā uz burvja mājienu, nosmeļot tikai kaut kādu krējumu un avotus pārskatot labākajā gadījumā pa diagonāli, ir ko vērtas," – SestDienai saka literatūrzinātniece perfekcioniste, kuras stājā joprojām nenoslēpjams izcilas sportistes, daudzkārtējas Latvijas čempiones badmintonā, gūtais elastīgums. Un piebilst, ka monogrāfiju uzrakstīt būtu daudz vieglāk nekā šos komentārus, kas prasīja rakšanos milzīgā avotu klāstā un daudzās sarunās ar konsultantiem – ļoti interesantas bijušas diskusijas ar vēsturnieku Jāni Šiliņu, ne reizi vien nonākot līdz atziņai, ka par apspriežamo lietu trūkst pētījumu.
"Man nāk smiekli, ja man saka: kā, tu vēl nodarbojies ar Raini? Vai tad par viņu nav desmitām reižu viss pateikts?" Mīļo tētīt, tā ir milzu aplamība! Rainis, tāpat kā Gēte, ir okeāns, tu vari iekuģot un izpētīt kādu līci, bet pārējie paliek neizzināti.» Viens no šādiem līčiem ir Ivandes Kaijas dienasgrāmata, tā tikusi veidota ar domu, ka tiks turpināta nopietna literatūrzinātniski analītiska pētniecība arī viņas sakarā, cerību izsaka Gundega Grīnuma.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 28. jūnija - 4. jūlija numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!