Jelgavnieks Truksnis ir ienācējs Jūrmalā. Viņš bija izpilddirektors laikā, kad šai pilsētā notika Jūrmalgeitas skandāls, iepriekšējā sasaukumā divarpus gadu vadīja domi, tika gāzts, solīja atgriezties un arī atgriezās 2013. gada vēlēšanās ar iespaidīgu kampaņu un pēdējos gados nepieredzēti labiem vēlēšanu rezultātiem. Viņam izdevās sev nodrošināt arī stabilu vairākumu, kas tomēr pajuka brīdī, kad par nu jau bijušo mēru ieinteresējās Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB).
Pat tad, ja KNAB ierosinātā lieta pret uzņēmēju Jūliju Krūmiņu, Truksni, Jorenu Raitumu un, iespējams, arī uzņēmēju Anrī Kursīti izčākstēs, Trukšņa reputācija pirms nākamajām domes vēlēšanām būs iedragāta, un ne tikai šīs apsūdzības dēļ. Pēc starpgadījuma, kad KNAB kratīšanas laikā Truksni aizveda ar ātrās palīdzības auto, arvien skaļāk skan to cilvēku balss, kas norāda, ka Jūrmalas mēram jau ilgāku laiku ir problēmas ar alkoholu. Situācijā, kad KNAB un politiskie konkurenti pastiprināti sekos līdzi priekšvēlēšanu reklāmas kampaņai, iespējams, tā vairs nebūs tik masīva un nepievērsīs Trukšņa atbalstītāju pulkam, piemēram, tās pensionāres, kuras 2013. gadā pie Kauguru kultūras nama priecīgā balsī šī raksta autoram apliecināja, ka balsojušas "za našego Gatisa".*
Šarmē ar valodu un sveicieniem
Jūrmalā Gatis Truksnis nokļuva 2004. gadā, kad toreizējais domes izpilddirektors Arturs Grants aizgāja strādāt uz Privatizācijas aģentūru un ieteica Truksni savā vietā. Laiks apmetis cilpu, un Grants atkal ir izpilddirektors – vismaz pagaidām, kamēr nav skaidrības, vai jaunais mērs būs no līdz šim valdošās Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) vai tomēr citas partijas.
Angļu filologs, kura tulkojumā filmu Viens pats mājās joprojām rāda TV3 katros Ziemassvētkos, jau strādādams Jūrmalā, ieguva arī jurista diplomu. Filologa gēns Truksnī reizēm gan tomēr ierunājies arī domes sēžu laikā. Piemēram, pārfrāzējot Šekspīra domu un vaicājot, vai roze smaržotu citādi, ja to citā vārdā sauktu, – ar to domājot ēkas, kam atļaujas izsniegtas kā viesnīcām, bet kas beigās pārvērtušās par daudzdzīvokļu namiem. Dzirdēta arī Jūrmalas oficiālo viesu sajūsma par mēra lielisko angļu valodu.
Jaunībā Truksnis, kā stāsta, bijis gluži labs amatierteātra aktieris, atveidojot, piemēram, titullomu Jalmara Bergmaņa romāna Klauns Jāks dramatizējumā. Viņa sieva ir Jelgavas kultūras centra speciāliste, pēc izglītības režisore. Tomēr dažas mēra aktivitātes kultūras popularizēšanā uztvertas kā paša spalvu spodrināšana pirms vēlēšanām, piemēram, cirka biļešu dalīšana bērniem, par ko īpaši skaļa jezga sacēlās 2013. gadā. Jūrmalas mērs apgalvoja, ka biļetes bez maksas piedāvājusi konkrēta firma un klāt pieliktā apsveikuma kartīte ar mēra parakstu nav priekšvēlēšanu reklāma. Ar mēra parakstu Ziemassvētkos pirms iepriekšējām pašvaldību vēlēšanām bija arī vēstule, kurā informēja par nekustamā īpašuma nodokļa atlaidi, tāpat mēra uzvārds bija uz sudraba karotītes iesaiņojuma kārbiņas – tādas tika dāvātas jaundzimušajiem jūrmalniekiem.
Vēlmi kādu apsveikt nu jau bijušais mērs nebija zaudējis arī šajā sasaukumā – jaunlaulātajiem Jūrmalas dzimtsarakstu nodaļā pēc ceremonijas vēl šovasar piedāvāja nofotografēties bez maksas, un apmēram desmit minūšu laikā izgatavoja fotoattēlu, kam uz rāmja lasāms uzraksts: "Apsveicu Jūs kāzu dienā! Jūrmalas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis."
Par zaļu pat vēl zaļāks
Brīdī, kad Truksnis sāka strādāt domē, to vadīja Juris Hlevickis, kurš politisko karjeru sāka kā sociāldemokrāts, taču gāza savu partijas biedru Daini Urbanoviču un vēlāk pievienojās Aināra Šlesera vadītajai LPP/LC. Vēlāk ar šo partiju savu nākotni saistīja arī Truksnis. 2009. gada pašvaldību vēlēšanās, startējot no Latvijas Zemnieku savienības, Kristīgi demokrātiskās savienības un LPP/LC apvienotā saraksta ar pēdējo, 18. numuru Truksnis, pateicoties biļetenos ievilktajiem plusiem, vienīgais iekļuva domē.
*Par mūsu Gati – krievu val.
Visu rakstu par nu jau bijušo Jūrmalas mēru lasiet šīs nedēļas žurnālā SestDiena!