Laikam ritot, pie domas pieradu ne vien es, bet, šķiet, arī citi. Un skat, rokās turu jauno A380. Šis fotoaparāts paredzēts tiem, kuri vēlas spert nākamo soli un savu «ziepju trauku» nomainīt pret pirmo spoguļkameru.
Komplektācija
14,2 megapikseļu CCD matricas Sony fotoaparāts tiek piedāvāts uzreiz ar diviem objektīviem - viens ir platlenķa 18-55 mm F3, 5-5,6, otrs - «garāks» 55-200 mm F4-5,6. Abi būtu mana izvēle sākumam, jo nosegs lielāko daļu gan ikdienas vajadzību, gan noderēs ceļojumā. Objektīvi ir saderīgi ar Konica, Minolta. Jaunā Alfa nodrošina ISO 100 līdz 3200 jutību, 9 punktu autofokusu un attēla stabilitātes sistēmu, lai bildes nebūtu miglainas un 2,7 collu atlokāmā fotoaparāta ekrānā būtu arī labi apskatāmas.
Vadības režīmi ietver visus ierastos dabas, portreta, slēdža un diafragmas prioritāšu, auto un citus režīmus, fotoaparātam ir iebūvēta atvāžama zibspuldze ar gana lielu augstumu, lai neveidotos objektīva ēna un arī sarkano acu būtu mazāk. Aparāts prot «šaut» divarpus kadru sekundē ar ātrumu līdz 1/4000, kas ir vairāk nekā pietiekami, lai noķertu īsto kadru, piemēram, bērnam šļūcot lejā no slīdkalniņa. Sešas dažādas baltā balansa pozīcijas un viena pašu uzstādīta nodrošinās to, ka mums nav zilganas vai rozā bildes, savukārt RAW formāts būs noderīgs, attēlus apstrādājot datorā.
Ergonomika un vadība
A380 ir izteikta spoguļkameras forma. Korpuss izgatavots no plastmasas, kas neatstāj pirkstu nospiedumus, un reljefi veidots tajās zonās, kur kamera jātur rokā. Izmērs ir mazāks nekā pusprofesionālajiem fotoaparātiem, taču puskilograma svars atstāj nopietnu iespaidu. Plaukstā pilnībā «nesēž». Satverot ar labo roku, īkšķis iet pāri korpusam un priekšējo izvirzījumu varam aptvert vien ar diviem pirkstiem, kas dūšīgam tēvainim noteikti nebūs ērti. Arī ISO, zibspuldzes un ekrāna parametru izvēles vadība atrodas īkšķim ceļā un podziņa Disp tiek spiesta bez vajadzības.
Aparāta apakša ir pilnīgi plakana ar metāla skrūvvietu statīvam. Funkciju taustiņi ir izvietoti loģiski un ērti aizsniedzami, un jāatzīst, ka nekādas atšķirības no pusprofesionālās spoguļkameras šeit neatradīsiet.
Slēdža ātrumu uzstāda ritinot. SD vai MemoryStick atmiņas kartes ievieto nodalījumos aiz slīdošām durtiņām fotoaparāta sānos, taču tās neizskatās gana hermētiskas, tādēļ smiltis vai mitrumu turiet no šī aparāta tālāk.
2,7 collu ekrāns ir atvāžams, lai varētu fotografēt no jostas līmeņa vai arī pie zemes, pašam neguļot uz vēdera. Attēlu var pārslēgt no actiņas uz ekrānu. Pirmsfotografēšanas dzīvskats gan ir visai trokšņains, toties ātri seko līdzi jūsu kustībām. Ja vēlaties pagarināt akumulatora darba laiku, izmantojiet pentaspoguļa actiņu, kurā papildus tiek rādīts arī slēdža ātrums, diafragma, gaismas mērījums un atlikušo attēlu skaits. Attēla formāta izvēli starp 3:2 vai 16:9 citur neesmu redzējis. Ja neesat fotogrāfiju drukātājs, bet bildes rādiet platekrāna televizorā, šī būs noderīga izvēle.
Skatīšana un apstrāde
Gluži kā pusprofesionālajos fotoaparātos izvēlamies režīmu ar vadības ripu, dabūjam asu bildi un nospiežam pogu līdz galam. Atskan dobjš un skaļš spoguļa sitiens, un pēc sekundes attēls parādās ekrānā. Ja ekspozīcija ir gara, uzņemšanas brīdī dzirdama tāda kā motoriņa skaņa, kas nav raksturīga citiem fotoaparātiem, arī attēls uz ekrāna parādās pēc paziņojuma «apstrāde» jau pēc ilgāka laika. Pieliekot aci pie lodziņa, fotoaparāts sāk fokusēties, taču tam vajag pieņemamu apgaismojumu.
Veidojot attēlus ar augstu ISO skaitli, arī amatieriem ieteicams lietot RAW formātu, jo jpeg kļūst «trokšņaini» jau no ISO 200. Datorā RAW failu var koriģēt, kadrēt un saglabāt rezultātu kā jpeg labākā kvalitātē.