Pilsēta, kurā dzīvo aptuveni 85 tūkstoši iedzīvotāju, ir pēdējais Taliban cietoksnis Helmandas provinces dienvidos. Tās apkārtnē atrodas vienas no lielākajām opija magoņu plantācijām Afganistānā. Opijs ir galvenais finanšu avots vietējiem islāmistiem, vēsta BBC. NATO lidmašīnas nedēļas nogalē virs pilsētas izkaisīja lapiņas, kurās vietējie brīdināti par gaidāmo militāro operāciju.
«Pilsētā ir talibi, bet Mārju ielenkuši ārvalstu kareivji,» sacīja Guls Muhammeds, kurš pameta pilsētu. Savukārt Mohammads Hakims, kurš ar savu kuplo ģimeni arī devies drošākas vietas meklējumos, uztraucas par nākotni. «Es varu neatgriezties nedēļu vai divas, bet, ja man jāpamet sava saimniecība uz vairākiem mēnešiem, kā lai es pabaroju ģimeni?» viņš jautā. Helmandas provinces amatpersonas apgalvo, ka Mārju pametuši aptuveni 35 tūkstoši iedzīvotāju.
Šī ir pirmā šāda mēroga sabiedroto operācija kopš B.Obamas paziņojuma par papildu 30 tūkstošu amerikāņu karavīru nosūtīšanu uz Afganistānu. Pirmo reizi šādas ofensīvas plānošanā piedalījušies arī afgāņu spēki. ASV un NATO spēku komandieris Afganistānā ģenerālis Stenlijs Makristals uzskata, ka operācija Moshtarak (Kopā) «dos spēcīgu signālu, ka Afganistānas valdība paplašina drošības kontroli». Netiek ziņots, cik sabiedroto karavīru piedalīsies Mārjas pārņemšanas operācijā. Helmandā izvietoti aptuveni 10 tūkstoši britu un 15 tūkstoši amerikāņu.