Caurā robeža
ANO apkopotā statistika ir nežēlīga. Samērā nelielā Afganistāna saražo 92 procentus no visa pasaules opija, kura kopējā vērtība ir 65 miljardi dolāru (30,5 miljardi latu). Ik gadu visā pasaulē tas nogalina aptuveni 100 tūkstošus cilvēku un apmierina 15 miljonu atkarīgo vajadzību pēc narkotikām. Sausie statistikas dati gan nemin, cik daudzu cilvēku dzīvi sabojā narkotikas.
Problēmas sakne meklējama Afganistānā vājo likumu, augstās korupcijas un nekontrolēto robežu dēļ. Afganistānā ik gadu tiek konfiscēti tikai divi procenti no saražotā opija. Pārējās narkotikas caur Pakistānu un Irānu ceļo pie «patērētājiem» visā pasaulē. ANO Narkotiku un noziedzības biroja (UNODC) izpilddirektors Antonio Marija Kosta uzskata, ka Afganistānas un Pakistānas robeža ir «pasaulē lielākā brīvās tirdzniecības zona, kur pārdot visu nelegālo», sākot ar narkotikām un ieročiem, beidzot ar nelegālajiem imigrantiem, raksta AFP.
Interesanti, ka, tuvojoties vērtīgākiem tirgiem, narkotikas konfiscē retāk. Piemēram, Irāna un Pakistāna konfiscē attiecīgi 20 un 17 procentus ievestā opija. Savukārt Krievijā un daudzās Eiropas valstīs varas iestādes no nelegālās aprites izņem pat mazāk par četriem procentiem ievesto narkotiku.
ANO pētījumā noskaidrots, ka ar katru robežas šķērsošanu narkotiku cena dubultojas. Grams heroīna (populārākā no opija izgatavotā narkotika), kas Afganistānas galvaspilsētā Kabulā maksā trīs dolārus (1,40 latu), uz ielas Londonā vai Maskavā jau nopērkams par simt dolāriem (47 lati), informē BBC.
Drauds Krievijai
Krievija kļuvusi par lielāko Afganistānas heroīna tirgu, jo gadā tur tiek izlietotas aptuveni 75-80 tonnas šo narkotiku. Tas ir trīsarpus reižu vairāk nekā ASV un Kanādā un uz pusi vairāk nekā Ķīnā. Ik gadu narkotikas Krievijā izraisa 30 tūkstošu cilvēku nāvi, tas ir vairāk nekā Padomju Savienības militārās invāzijas laikā Afganistānā no 1979. līdz 1989.gadam.
Pārsteigums bijis fakts, ka NATO dalībvalstīs katru gadu no Afganistānas heroīna mirst 10 tūkstoši cilvēku, kas ir piecreiz vairāk par Afganistānā nogalināto alianses kareivju skaitu kopš 2001.gada.
ANO vēsta, ka Latvijā ir 7100 heroīna lietotāju, kas gadā izlieto 410 kilogramu apreibinošās vielas.
Talibu zelta ādere
Opija audzēšanā un izplatīšanā ieinteresēta Afganistānas islāma kustība Taliban un citi ekstrēmistu grupējumi. Taliban valdīšanas laikā opija audzētāji tika bargi sodīti, taču tagad tas ir kaujinieku galvenais finanšu avots. UNODC noskaidrojusi, ka opijs ik gadu talibu kasi papildina par 160 miljoniem dolāru (75,2 miljoni latu). ANO uzskata, ka ar problēmu pirmām kārtām jācīnās Afganistānā un valstīs, kas atrodas tai apkārt. Par līdzšinējo nespēju liecinot 100 tūkstoši koalīcijas kareivju, kuru klātbūtne nav mazinājusi opija audzēšanu.