Zāra un citas afgāņu sievietes ar nevalstisko organizāciju palīdzību mēģina mainīt patriarhālās sabiedrības likumus, lai laulības šķiršana šajā musulmaņu zemē, kur savulaik valdīja radikālais Taliban režīms, vairs netiktu uzskatīta par tabu.
Nelaimīgā laulība
Zāra apprecējās 14 gadu vecumā, un drīz vien viņas laulības dzīve pārvērtās murgā. «Man nebija nevienas laimīgas dienas. Mans vīrs bija necilvēks. Viņš mani sita katru dienu,» stāsta Zāra, atsedzot brūces uz kājām, ko radīja «pāraudzināšanai» izmantotais elektrošoks. Viņas ciešanas pastiprināja konflikts ar vīra vecākiem. «Vairākas reizes viņi centās mani nogalināt. Reiz viņi iedeva man žurku indi.» Kad viņa nolēma šķirt laulību, pret šo nodomu iebilda Zāras ģimene. Tēvs atteicās no viņas; brāļi vēlas viņu nogalināt par «dzimtas apkaunošanu». Šķiršanās dēļ viņai atņēma visus bērnus. Musulmaņu zemēs pēc laulības šķiršanas bērni parasti tiek uzticēti tēvam, tādēļ daudzas sievietes baidās šķirt laulību. «Sievietes drīzāk izvēlas nāvi, nevis ciešanas, ko radītu bērnu atņemšana,» vēsta Herātas provinces prokurore Marija Bašīra.
Šajā provincē darbojas Suraijas Pakzādas vadītā labdarības organizācija, kas mēģina pārliecināt sievietes izvēlēties laulības šķiršanu, nevis pašnāvību. Divu gadu laikā šķirto laulību skaits Herātā ir divkāršojies, bet pašnāvību skaits samazinās. S.Pakzāda atzīst, ka vēl daudz jādara, lai mainītu afgāņu uzskatus par ģimenes dzīvi. «Afgāņu ģimenes domā, ka sieviete nekādā gadījumā nedrīkst šķirties. Viņai jābūt pacietīgai un jāsamierinās ar visu. Labāk mirt, nevis pieprasīt laulības šķiršanu,» stāsta S.Pakzāda.
Vīriešu likumi
Afganistānas likumi ir izdevīgi vīriešiem, jo vīrietis var šķirt laulību bez sievas piekrišanas, savukārt sievietei jāpanāk vīra piekrišana un tiesā jāpierāda, ka viņas prasības ir pamatotas. «Vīrietis var vienkārši pateikt, ka viņu neapmierina sievas uzvedība, un viņš vēlas šķirties,» vēsta M.Bašīra. Sievietei, lai panāktu laulības šķiršanu, nākas pierādīt, ka vīrs nevar apgādāt ģimeni, apdraud sievas dzīvību vai ir impotents.
«80% afgāņu sieviešu ir analfabētes un nevar saviem spēkiem atrisināt problēmas, tādēļ viņas sper izmisuma soļus, piemēram, mēģina izdarīt pašnāvību,» stāsta ārsts Muhammeds Arefs Džalali, kurš ārstē apdegumu upures. 21 gadu veca sieviete, kas satikta S.Pakzādas birojā, izvēlējās citu ceļu. 12 gadu vecumā viņa tika izprecināta 32 gadus vecam vīrietim, kurš viņu sita, jo nespēja samierināties ar ārstu atzinumu, ka viņš ir neauglīgs. Sieviete, kas nevēlas atklāt savu vārdu, aizbēga no mājām un vēlāk pieprasīja laulības šķiršanu. Vīrs piekrita, ja viņa atmaksās viņam laulību izdevumus (ap 600 latu) vai atradīs citu sievu. Tagad viņa strādā vairākos darbos, lai atmaksātu «parādu» vīram.