Gandrīz visu šo mēnesi - no 5. līdz 25. oktobrim - Latvijā pirmo reizi notiek Psiholoģijas dienas. To raibā un daudzu organizāciju veidotā bezmaksas pasākumu programma būs saistoša gan nozares profesionāļiem un studentiem, gan plašam interesentu lokam, turklāt ne tikai Rīgā, bet arī Dobelē, Liepājā, Valmierā un Daugavpilī.
«Pērn nodibinājām Latvijas Psihologu biedrību, kas apvieno visas psihologu asociācijas. Tas prasīja loģisku turpinājumu. Ņēmām piemēru no labās pieredzes ar Notāru dienām, kas notiek pēc līdzīga principa,» stāsta viena no Psiholoģijas dienu organizatoriem Marika Grasmane - psiholoģe, kas gan savā profesijā patlaban nepraktizē.
Lai arī interese un izpratne par psiholoģiju pēdējos gados sabiedrībā aug, viens no Psiholoģijas dienu mērķiem ir informēt cilvēkus par psihologa darbu. «Latvijā ir daudz neatrisinātu psiholoģisku lietu skolās, ģimenēs, citās vidēs. Cilvēkiem arī ir mīti un stereotipi par psihologiem. Piemēram, daudzi neatšķir psihologu, psihoterapeitu un psihiatru. Ir aizspriedums - ja es eju pie kāda no viņiem, ar mani kaut kas nav kārtībā. Kaut tajā pašā laikā nebaidāmies atklāt, ka, piemēram, ejam pie cita ārsta ārstēt lauztu kāju vai sāpošu muguru,» M. Grasmane saka un norāda, ka daudz darāmā arī valstiskā līmenī. Psiholoģijas nozares attīstību kavē normatīvā regulējuma trūkums par to, kas un kā drīkst sniegt psihologa pakalpojumus. Psiholoģijas dienu laikā par šo jautājumu plānota ekspertu diskusija. Taču arī tiem, kas par psiholoģiju vienkārši interesējas vai kas vēlas saņemt psihologa palīdzību, būs daudz norišu, kurās iesaistīties.
Detalizēta Psiholoģijas dienu programma atrodama www.psihologijasdienas.lv, bet kā saistošākos pasākumus M. Grasmane iesaka vairākus. Visa mēneša garumā ikvienam būs pieejamas bezmaksas konsultācijas pie dažādiem psihologiem, tajā skaitā tādiem, kas specializējušies atkarībās un sporta jomā. Būs tikšanās ar skolu pedagogiem un konsultācijas jaunajām mammām un tētiem. Ļoti interesantas solās būt sešas kino pēcpusdienas, kur kinoteātrī Splendid Palace varēs noskatīties filmu (J. Norda Mammu, es tevi mīlu, L. fon Trīra Antikrists, T. Hūpera Karaļa runa u. c.) un pēc tam kopā ar psihologiem diskutēt par tajā skartajām tēmām. Notiks lekcija par to, kāpēc autobraucēji brauc kā traki, un pasākums Ko pasaka par mani pasaka. Tāpat paredzētas arī konferences, lekcijas, meistardarbnīcas.