Stindzinoša statistika
46 gadus vecais pasaulslavenais aktieris F. S. Hofmans tika atrasts miris pagājušajā svētdienā Ņujorkā sava dzīvokļa vannasistabā ar rokā iedurtu šļirces adatu. Pagaidām nav zināmi līķa sekcijas rezultāti, bet policija līdz šim kā reālāko vīrieša nāves cēloni nosaukusi heroīna pārdozēšanu. Versiju apstiprina arī aktiera dzīvesvietā atrastie 70 iepakojumi ar heroīnu.
F. S. Hofmans ir jau otrais pazīstamais aktieris, kas pēdējos mēnešos miris no heroīna pārdozēšanas. Pagājušā gada jūlijā pēc pārmērīgas heroīna un alkohola lietošanas nomira 31 gadu vecā pusaudžu seriāla Glee zvaigzne Korijs Monteits. Heroīns savulaik ir nonāvējis arī citas slavenības, piemēram, mūziķi Dženisu Džoplinu un daudzsološo aktieri Riveru Fīniksu.
Jaunākā pieejamā statistika, kas saistīta ar heroīna lietošanu un tā pārdozēšanas izraisītajiem letālajiem gadījumiem, ir stindzinoša. Pērn septembrī publicētajā Nacionālajā pētījumā par narkotiku lietošanu teikts, ka to amerikāņu skaits, kas pēdējā gada laikā ir lietojuši heroīnu, pieaudzis no 373 tūkstošiem 2007. gadā līdz 669 tūkstošiem 2012. gadā, raksta aģentūra AFP.
Citā pētījumā noskaidrojies, ka vismaz vienreiz dzīvē heroīnu pamēģinājuši vismaz 4,2 miljoni amerikāņu, bet 23% lietotāju kļuvuši atkarīgi no šīs narkotikas.
ASV Narkotiku apkarošanas administrācija (DEA) apgalvo, ka no 2006. līdz 2010. gadam heroīna pārdozēšanas izraisīto nāves gadījumu skaits ir palielinājies par 45%. Ar konkrētākiem skaitļiem nācis klajā Savienoto Valstu Slimību kontroles un novēršanas centrs, kura rīcībā esošie dati liecina, ka 2010. gadā no heroīna pārdozēšanas miruši 3094 cilvēki, kas ir par 55% vairāk nekā 2000. gadā.
Heroīna zelta laikmets
Pirmoreiz heroīna lietošanas bums ASV piemeklēja pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados un astoņdesmito gadu sākumā. Toreiz par heroīna galvaspilsētu uzskatīja bohēmas un jaunrades pārņemto Ņujorku, kur nesen mūžībā aizgājušais mūziķis Lū Rīds sarakstīja dziesmu Heroin, kurā viņš apdzied narkotikas, kas liek justies kā «Jēzus dēlam». Ieskatu heroīna «zelta laikmetā» sniedz arī kinorežisora Ridlija Skota filma Amerikāņu gangsteris.
Heroīna popularitāte samazinājās astoņdesmitajos gados, kad strauji pieauga inficēšanās ar HIV. Viens no galvenajiem imūndeficīta vīrusa epidēmijas veicinātājiem bija tieši injicējamo narkotiku lietošana.
Atkarību cilpā
Heroīna renesansei ASV ir vairāki iemesli. Viens no faktoriem ir heroīna ražošanas apjoma pieaugums Meksikā, kuras bēdīgi slavenajiem narkokarteļiem ASV ir galvenais eksporta tirgus. DEA informē, ka no 2008. līdz 2012. gadam uz ASV robežas atsavinātā heroīna daudzums audzis par 232%.
Līdz ar to heroīns un citi opiāti ir kļuvuši plašāk pieejami. Mūsdienās heroīnu izmēģina aizvien jaunāki cilvēki un tā vairs nav galvenokārt lielpilsētās izplatīta narkotika, bet ir nopērkama arī mazpilsētās un lauku rajonos. «Heroīnam nepastāv ģeogrāfisko vai demogrāfisko robežu. Tas skar katru sabiedrības segmentu,» DEA pārstāvis Rastijs Peins sacīja The Wall Street Journal.
Tomēr par galveno iemeslu, kādēļ heroīns Savienotajās Valstīs atkal ir pieprasīta narkotika, eksperti uzskata daudzu amerikāņu atkarību no ārstu izrakstītiem pretsāpju līdzekļiem, kas satur opiātus. Heroīns ir lētāks un pieejamāks. Aptuveni 80% amerikāņu, kuri ir pamēģinājuši heroīnu, iepriekš lietojuši recepšu medikamentus sāpju mazināšanai.
F. S. Hofmans pērn kādā intervijā atzinās, ka 2012. gadā ir izgājis rehabilitācijas kursu. Viņš pēc 23 gadus ilgas atturēšanās no heroīna to atsāka lietot, jo bija radusies atkarība no pretsāpju medikamentiem. Aktiera nāve apliecina, ka viņam nebija izdevies atbrīvoties no heroīna cilpas.