Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā -4 °C
Skaidrs
Svētdiena, 12. janvāris
Reina, Reinholds, Reinis, Renāts

ANO raizējas par glābējsilīšu izplatību

Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) ir nobažījusies par glābējsilīšu izplatību Eiropā, jo šāda prakse, kas paredz zīdaiņu anonīmu atstāšanu, esot pretrunā bērna tiesībām zināt savu izcelsmi un būt savu vecāku aprūpētam, raksta britu laikraksts The Guardian. Latvijā pirmo glābējsilīti ierīkoja 2009. gadā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) teritorijā, pēc tam izveidoja vēl četras reģionos. Bērnu tiesību sargi pieļauj - iespējams, šis projekts ir pretrunīgi vērtējams, bet glābējsilītes pagaidām nevajadzētu likvidēt.

Kopš 2009. gada septembra glābējsilītēs Latvijā atstāti 17 zīdaiņi - astoņi zēni, deviņas meitenes. Pie BKUS glābējsilītē atstāti 13 bērni, Liepājas slimnīcas teritorijā - divi, pie Daugavpils slimnīcas - arī divi. Divos gadījumos uzreiz pēc bērna atstāšanas mātes izteikušas vēlmi bērnu atgūt, bet viņas diezgan ātri pārdomājušas, un bērni nonāca jaunās ģimenēs. Rīgas bāriņtiesā Diena uzzināja, ka glābējsilītēs atstātie bērni tikuši adoptēti drīz pēc izrakstīšanas no slimnīcas.

ANO amatpersonas apgalvo, ka glābējsilītes pārkāpj galvenās ANO Konvencijas par bērna tiesībām daļas, kas noteic, ka bērniem ir jābūt iespējai identificēt savus vecākus un, pat ja viņi ir šķirti no saviem vecākiem, valstij ir pienākums ievērot bērna tiesības uzturēt personiskas attiecības ar vecākiem, raksta The Guardian. Piemēram, adopcijas gadījumā, sasniedzot pilngadību, bērnam ir tiesības uzzināt, kas ir viņa bioloģiskie vecāki. Tādas tiesības ir arī bērnunamos dzīvojošajiem bērniem. Ženēvā bāzētā Bērnu tiesību komiteja norāda: lai gan vietas, kur bērnus anonīmi atstāt, pagājušā gadsimta gaitā no Eiropas izzuda, tomēr pēdējos desmit gados gandrīz 200 glābējsilīšu uzstādīts tik atšķirīgās valstīs kā Vācija, Austrija, Šveice, Polija, Čehija un Latvija. Kopš 2000. gada tajās ievietoti vairāk nekā 400 bērnu.

«Baby Box (glābējsilīšu) projekts Eiropā un arī Latvijā ir radies nevis kāda cilvēka prieka pēc, bet kā šī brīža problēmas risinājums, kam pagaidām nav redzama cita alternatīva,» saka Edīte Kaņepāja-Vanaga, projekta Glābējsilīte - vieta bērna dzīvībai vadītāja Latvijā. Jau rakstīts, ka glābējsilīte ir vieta, kur māte var atstāt savu mazuli anonīmi, un tā iecerēta kā ārkārtas glābšanas plāns bērnam, lai negribēto bērnu nepamestu, piemēram, kāpņutelpā vai pie atkritumu urnām. E. Kaņepāja-Vanaga pievienojas ANO viedoklim, ka bērnam ir tiesības zināt savu izcelsmi un vecākus, tomēr vienlaikus apzinās, ka vēl lielākas tiesības bērnam ir dzīvot. «Man negribētos pārbaudīt praksē, kas notiktu brīdī, ja visas glābējsilītes tiktu aizvērtas,» viņa norāda. Turklāt pie glābējsilītēm ir izvietota informācija, kur krīzes situācijā nonākusī māmiņa var meklēt palīdzību, lai izšķirtos tomēr nepamest bērnu.

ANO paziņojumā ir pretnostatītas bērna tiesības uz dzīvību no vienas puses un tiesības uz identitāti un tiesības uzaugt ģimenē no otras puses, uzsver Tiesībsarga birojs. «Visas šīs tiesības ir bērnam būtiskas, taču tiesības uz dzīvību šādā izvēlē ir vērtējamas kā primāras,» saka Tiesībsarga biroja pārstāve Ruta Siliņa. Katra bērna dzīvība, ko izdevies glābt ar glābējsilītes palīdzību, attaisnojot glābējsilīšu pastāvēšanu. Intervijā The Guardian ANO Bērnu tiesību komitejas locekle Marija Hercoga norāda, ka valstij būtu jāatbalsta ģimenes plānošanas pasākumi, sieviešu konsultēšana un atbalsta mehānismi neplānotas grūtniecības gadījumā. Tiesībsarga birojs tam piekrītot, tomēr: «Vienlaikus nevaram piekrist apgalvojumam, ka glābējsilītes, arī Latvijā, būtu likvidējamas, īpaši ņemot vērā mūsu valsts zemo labklājības līmeni,» saka R. Siliņa.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas priekšniece (VBTAI) Laila Rieksta-Riekstiņa atzīst - situācija ar glābējsilītēm ir pretrunīgi vērtējama. Ieviešot projektu, mērķis bija samazināt dzīvībai bīstamās vietās vecāku patvaļīgi pamesto zīdaiņu skaitu, taču tagad esot grūti pateikt, vai glābējsilītēs ievietotie bērni tiešām nāk no sociāli degradētām ģimenēm. «Tomēr neuzskatu, ka glābējsilītes būtu jāslēdz,» saka L. Rieksta-Riekstiņa.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vientulības trīs rakstura iezīmes

Vientulība kļuvusi par civilizētās pasaules neatņemamu sastāvdaļu, tomēr daļai cilvēku ir lielāks risks nodzīvot dzīvi vienatnē nekā citiem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?