Ndrangheta iznāk no ēnas
Pasaulē daudz vairāk pazīstama ir Sicīlijas mafija Cosa Nostra, kuras darbība attēlota literatūrā un Holivudas filmās. Tomēr mafijas apkarošanas eksperti uzskata, ka tieši Ndrangheta kļuvusi par ietekmīgāko Itālijas organizētās noziedzības grupējumu, apsteidzot Cosa Nostra un Neapoles grupējumu Camorra.
Ndrangheta darbības centrs ir Kalabrijas reģions valsts dienvidos. Ilgus gadus tas bija diezgan necils grupējums, kas nodarbojās galvenokārt ar tradicionālo reketu. Taču grupējuma ietekme strauji palielinājās, kad Ndrangheta nodibināja sakarus ar Kolumbijas narkotiku karteļiem. Ndrangheta ieguva svarīgu lomu Eiropas narkotiku tirgū, pārņemot savā kontrolē kokaīna plūsmu no Dienvidamerikas uz Eiropu. Tas ir ļoti ienesīgs bizness, kas ļāva Ndrangheta strauji paplašināt savu darbību.
Ndrangheta turpina darboties arī tradicionālajās organizētajās noziedzības nozarēs, piemēram, ieroču kontrabandas un prostitūcijas pārraudzīšanā, bet pēdējos gados arvien aktīvāk cenšas iesaistīties legālā biznesā. Ndrangheta taustekļi sasnieguši turīgos Itālijas ziemeļu reģionus, kur grupējums atmazgā naudu, iesaistoties tūrisma un tirdzniecības biznesā, arī veselības aprūpes nozarē, kur iespējams piekļūt valsts pasūtījumiem. Ndrangheta apgrozījums tiek lēsts ap 44 miljardiem eiro gadā, kas ir līdzvērtīgi aptuveni 2,9% no Itālijas iekšzemes kopprodukta. Milzīgās summas, kas ir mafijas rīcībā, palīdz uzpirkt politiķus un amatpersonas, tādēļ mafija var palielināt savu ietekmi.
Savējos nenodod
Itālijas premjers Silvio Berluskoni apņēmies pastiprināt cīņu pret organizētās noziedzības grupējumiem, bet Ndrangheta ir sevišķi ciets rieksts. Kalabrijas grupējums ir balstīts uz radniecīgu klanu sistēmu, tādēļ policijas aģentiem ir daudz grūtāk iefiltrēties mafijas rindās. Šajā grupējumā ir ļoti maz nodevēju, kas gatavi sadarboties ar varas iestādēm. «Tādā gadījumā viņiem būtu jānodod savs dēls, svainis vai krustdēls. Tas nekad nenotiks,» secina mafijas apkarotājs Frančesko Fordžione.
Līdz šim tika uzskatīts, ka Ndrangheta ir pārsvarā horizontāla pārvaldes struktūra ar ciešām saitēm starp dažādiem klaniem. Taču izmeklēšanas gaitā atklājies, ka grupējums izveidojis arī vertikāli sakārtotu varas hierarhiju, kas nodrošināja efektīvāku «biznesa» pārvaldi. Kad atsevišķi grupējuma locekļi gribēja atšķelties no Ndrangheta, «separātisti» tika bargi sodīti. Ndrangheta priekšgalā bija ietekmīgākais «krusttēvs» D. Opedizāno, kurš šajā amatā apstiprināts pagājušā gada augustā, kad Ndrangheta līderi bija sapulcējušies uz kādām kāzām. Tagad viņš nonācis aiz restēm, tomēr mafijas apkarotāji apzinās, ka cīņa pret Ndrangheta vēl nav galā. «Mēs esam pārdūruši dažas riepas, tomēr dzinējs vēl nav apturēts,» žurnālam The Economist stāsta prokurors Nikola Grateri.