Viena no pazīstamākajām _vintage_ ikonām ir skandalozā rokmūziķa Merilina Mensona bijusī laulātā draudzene striptīzdejotāja Dita fon Tīza, kas ar ekscentriskajiem tērpiem un 30.-40.gadu stilu pazīstama tikpat labi kā ar apģērba trūkumu uz skatuves.
Vintage bums
Vintage bums sasniedzis arī Latviju. Pēdējā pusgadā atvērti divi veikaliņi - Retro Spectro Briāna ielā un Pērle Tērbatas ielā, kur atrodami XX gs. dienasgaismu ieraudzījuši, atlasīti apģērbi, apavi un aksesuāri. Spīķeros notikuši jau divi žurnālistes Agneses Kleinas un Retro Spectro saimnieku Lindas un Mareka Ezerkalnu rīkotie vintage festivāli-tirdziņi.
Ar vintage lietām viņi sāka aizrauties pirms pieciem gadiem, dzīvojot Londonā. «Mēs tās meklējām, pirkām un paši nēsājām. Pamazām sākām internetā tās tirgot uz ārzemēm, bet ar laiku sapratām, ka arī Latvijā cilvēkiem ir interese. Nolēmām pamēģināt, un tā tapa šis veikaliņš,» viņi stāsta.
Autentiska garša
Nelielajā telpā Briāna ielas dzīvojamā namā uz pakaramajiem rindojas puķainas kleitas, blūzes ar apjomīgiem pleciem, raibas sporta jakas. Te var atrast arī atbilstošas jostas, somas, kurpes, cepures, bižutēriju. Lietas ar vēsturi, to atlase prasījusi laikietilpīgu darbu. «Daudzi iedomājas, ka staigājam pa humpalām, pēc tam par augstāku cenu tirgojam savā veikaliņā. Taču tā nav,» uzsver Linda.
Viņai svarīgi, ka vintage apģērbi ir kolorīti un tikai vienā eksemplārā. «Vintage viegli var kombinēt un panākt unikālu izskatu. Šo apģērbu, manuprāt, izvēlas radošas, spilgtas personības,» Linda saka. Ar vintage 60., 70. vai 80.gadu izskatu var iegūt autentiski, piebilst Mareks.
Abi pauž, ka vintage apģērbi ir arī kvalitatīvāki. Turklāt kvalitatīvus vintage zābakus var iegādāties par pārdesmit latiem, jauniem būtu jātērē vairāk nekā simts. «Nevar salīdzināt 60.gadu kremplīna kleitas kvalitāti ar līdzīgu mūsdienu masu ražojumu,» piebilst Linda. Ja uzskatām, ka uz pasaules jau pietiek lietu, tad vintage ir veids, kā atbalstīt zaļo dzīvesveidu, atgādina Mareks.
Atrast pērles
Linda pati kombinē apģērbu no dažādiem laikiem, taču iecienītākie ir 80.gadi un 60.gadi ar minikleitām, Endija Vorhola Fabriku un viņa superzvaigznes Edijas Sedvikas stilu. «Iemācīties kombinēt apģērbus prasa laiku, taču nav jau jāsāk ar 80.gadu kuplajām kleitām,» viņa piebilst. Marekam vistuvākais ir 60.gadu Rolling Stones, Boba Dilana un Sex Pistols stiliņš. «Rokenrols,» viņš precizē. «Bet reizēm saģērbjos pavisam krāsaini.» Mareks vairs nespēj iedomāties sevi, staigājot pa lielveikaliem.
Vintage dod iespēju iegādāties to, kas patīk, nevis kas ir modē, saka Mareks. «Ir cilvēki, kas gatavi pirkt sezonas aktuālākās lietas, pat ja viņiem tās nemaz nepiestāv,» - tā Linda. Taču nav tā, ka viņiem nepatiktu nekas no jaunradītā. Mareks min dizainerus Mari un Rolu, bet Linda - dizaineri Katju Šehurinu. Paši viņi modes dizainu nav mācījušies.
Uz darbu ar prieku
Mareks joprojām strādā arī par bārmeni un ik pa laikam dīdžejo ballītēs. Linda lielāko daļu laika pavada veikaliņā. Iepriekš viņa mācījusies Amerikā, strādājusi par reportieri, viesmīli uz kruīza kuģa un pat bankā, kamēr jutusi - pienācis brīdis visu ņemt savās rokās. «Valstij esi vērtība, kamēr maksā nodokļus, darba devējam - kamēr esi darbspējīgs,» saka Mareks. Taču, ja sāc savu lietu, pats esi atbildīgs par to, ko dari, neveiksmē varēsi vainot tikai sevi.
«Nav besis iet uz darbu, un, ja uzrodas šķēršļi, ir spēks ar tiem cīnīties,» piebilst Linda.